Gıda Hattı

Dolar Mayıs ayında ne kadar olacak? Ekonomist Murat Özsoy'dan dikkat çeken uyarı!

17 Mart 2022, 14:28
Paylaş
Dolar Mayıs ayında ne kadar olacak? Ekonomist Murat Özsoy'dan dikkat çeken uyarı!
Dolar Mayıs ayında ne kadar olacak sorusu, dövize yatırım yapan kişiler başta olmak üzere birçok kişi tarafından araştırılıyor. Ünlü ekonomist Murat Özsoy FED kararı sonrası tahminlerini açıkladı.

Dolar Mayıs ayında ne kadar olacak sorusu, dövize yatırım yapan kişiler başta olmak üzere birçok kişi tarafından araştırılıyor. Ünlü ekonomist Murat Özsoy FED kararı sonrası tahminlerini açıkladı.

Ekonomist Murat Özsoy, FED’in faiz kararını sıcağı sıcağına yorumladığı açıklamasında ABD Merkez Bankası Başkanı Powell’ın açıklamalarının enflasyonun dinmesi açısından ikna edici bir konuşma yapamadığını söyledi.

Özsoy, 25bps’lik artışın Dolar/TL kurunu şimdilik çok etkilemese de Mayıs ayında 50bps’lik bir artışın gündeme gelmesiyle kurun kontrol edilemez bir noktaya gelebileceği uyarısında bulundu.

FED BAŞKANI ENFLASYON KONUSUNDA İKNA EDEMEDİ

ABD Merkez Bankası FED tüm dünyanın merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Sıcağı sıcağına kararı yorumlayan Ekonomist Murat Özsoy, “FED, üç yıl sonra ilk kez faiz arttırıma gitse de bu karar enflasyonun düşeceğine dair katılımcıları ikna etmedi” yorumunu yaptı.

Özsoy, FED’in faiz kararından önce yaptığı açıklamalarda üç kritik hususa dikkat çekmişti.

Özsoy’un dikkat çektiği kritik noktalar ise şunlardı;

  • FED Başkanı Powell’ın basın açıklamasında Rusya Ukrayna savaşının gündeme gelmesi
  • Ekonomik projeksiyonlarda enflasyonda yukarı yönde, büyümede aşağı yönde revizyonlar
  • Güçlü istihdam ve işgücü vurgusu

ENFLASYONU SAVAŞA BAĞLADI

Powell’ın açıklamalarının satır aralarını inceleyen Özsoy FED toplantısının piyasalara yansımasını böyle aktardı; “Beklentilerim paralelinde Rusya Ukrayna savaşı FED’in basın açıklama metnine dahi girmiş oldu ve FED Başkanı Powell konuşması esnasında enflasyondaki yükselişi Rusya Ukrayna savaşına bağladı. Piyasa beklentisi paralelinde 25bps artış gelince ABD Dolar Endeksinde yükseliş ve ons altında gerileme gördük ancak devamında Powell konuştukça ve soru cevap kısmı ilerledikçe piyasanın daha da oturmaya başladığını gördük. FED’in faiz kararı açıklandığı zaman ilk tepki olarak ABD Dolar Endeksi’nin 99 seviyesine yaklaştığını ve bunun etkisi ile de ons altında 1903 dolar seviyelerine kadar geri çekilmeler oldu.”

POWELL İYİMSER KONUŞTU

Amerikan Merkez Bankası Başkanı Powell’ın açıklamalarında sürekli ABD ekonomisinin güçlü bir noktada olduğuna değindiğini söyleyen Özsoy, “İş gücü piyasasında tam istihdam patikasında da istikrarlı şekilde ilerlediklerinden bahsetti. Enflasyondaki yükselişi ve şu andaki görünümün Rusya Ukrayna savaşına bağlarken yıl sonuna doğru geri çekilme olacağını savundu. Ancak bu noktada Powell katılımcıları pek ikna edemedi diye düşünüyorum ve nerdeyse tüm sorular da bu taraftan geldi. Bu açıdan FED Başkanı Powell’ın enflasyon görünümüne dair biraz iyimser yaklaşım sergilediğini düşünüyorum” dedi.

Özsoy, FED Başkanı Powell’ın ılımlı bir yaklaşım sergilediği konuşması ilerledikçe ve istihdam tarafındaki güçlülüğü vurguladıkça ABD endekslerinde özellikle Nasdaq ve S&P500’de sırasıyla yüzde 2.43 ve yüzde 1.2’ye kadar yükselişler görüldüğünü ve faiz kararının açıklandığı esnadaki kayıpların da geri alındığını bildirdi.

MAYIS AYINA DİKKAT!

Deneyimli ekonomist bundan sonraki süreçte bir sonraki FED toplantısına kadar piyasanın anlamaya çalışacağı konunun Mayıs ayındaki toplantıda 50bps’lik bir artışın gelip gelmeyeceği olduğunu vurguladı. Özsoy bu konuda “Öyle görünüyor ki enerji ve gıda fiyatlarındaki artış devam ederse ve tedarik zincirlerindeki sıkıntısı güçlü talebi karşılamakta yetersiz kalmaya devam ederse Mayıs ayındaki toplantıda 50bps kadar bir artırım gelebilir. Bu durum karşısında da yılın ikinci yarısına girerken hem ABD hem de küresel ekonomilerde ve finansal piyasalarda daha güçlü sıkılaşmalar gündeme gelebilir” yorumunu yaptı.

DOLAR/TL KURU DURDURULAMAZ NOKTAYA GELEBİLİR

FED’in kararının Türk ekonomisine etkisini de yorumlayan Özsoy, “Bizim açımızdan bakıldığında FED kararı ve Powell açıklamaları sonrasında ABD borsa endekslerindeki yükselişler içerde Borsa İstanbul’da da alıcılı ve pozitif bir açılış gündeme getirebilir. ABD Dolar Endeksinin faiz kararı gelmesi ardından sert yükselişi sonrasındaki yatışması da bu hafta dolar/TL açısından bir risk teşkil etmiyor. Ancak asıl tehlike Mayıs ayından sonra ve yılın ikinci yarısı ile başlayabilir. FED eğer Mayıs ve Haziran toplantılarında 50bps artışa giderse ve o döneme kadar TL’de fiyat istikrarı sağlanamaz ise hem enflasyonu hem de dolar/TL kurunu yılın ikinci yarısında kontrol etmek bugüne kıyasla daha da zorlaştıracak” ifadelerini kullandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.