Gıda Hattı

Dolar kuru, Dolar kaç TL? 4 Mayıs dolar kuru ne kadar? Fed kararı dolar kurunu nasıl etkiler?

4 Mayıs 2022, 10:36
Paylaş
Dolar kuru, Dolar kaç TL? 4 Mayıs dolar kuru ne kadar? Fed kararı dolar kurunu nasıl etkiler?
Dolar kuru, Dolar kaç TL? Piyasalarda tüm gözler FED Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC), bugün ve yarın gerçekleştireceği toplantıya çevrildi. 16 Mart'ta Fed politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 0.25-0.50 aralığına çekerken, yarın faizlerde 50 baz puanlık artırıma gidileceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Peki Fed'in alacağı karar dolar ve kıymetli maden altın üzerinde nasıl bir etki yaratacak? 4 mayıs dolar kuru ne kadar?

Piyasalarda tüm gözler Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC), bugün ve yarın gerçekleştireceği toplantıya çevrildi. Bilanço küçültme sürecinin de başlayacağı toplantıda Fed'in faiz kararı kadar karar metninde sıkılaşma takvimi ve hızına dair vereceği sinyaller de piyasaların seyrinde önemli bir rol oynayacak.

Altında Düşüş Devam Ederken, Dolar Endeksi Artış Eğilimine Girdi!

Bugün itibarıyla altının ons fiyatı 1.860 dolara geriledi. Altın son 1 ayda yüzde 8, son 2 haftada ise yüzde 6 değer kaybetti. Altındaki düşüş 21 Nisan'da Fed başkanının yüksek enflasyon vurgusu içeren, beklenenden şahin konuşmasıyla hızlandı. Söz konusu dönemde doların ana para birimleri karşısındaki performansını gösteren dolar endeksinde ise yüzde 3'ü aşan bir artış yaşandı.Dolar endeksi cuma günü 104 seviyesini aşarak 20 yılın zirvesini gördü.

4 MAYIS DOLAR NE KADAR

Kur Ramazan Bayramı'nda sakin

Dolar küresel olarak güçlenmesini sürdürürken yurt içi piyasaların bayram tatili sebebiyle kapalı olduğu günlerde dolar/TL'de hafif yükseliş yaşandı. Cuma gününü 14.85'ten kapayan dolar/TL dün 14.88'e yükseldi. Bugün ise 14.90'ı gördükten sonra 14.87'ye çekildi. Yarın yurtiçi piyasalar kapalı kalmaya devam derken kurda Fed'in vereceği mesajlar etkili olacak.

1 DOLAR KAÇ TL ?
4 Mayıs Dolar Kuru

1 ABD DOLARI / TL : 15,0960

1 EURO / TL : 15,8650

GRAM ALTIN : 908.69

GBP / TL : 18,8570

 

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.