Gıda Hattı

Dolar kaç TL oldu? Güncel anlık Dolar ve Euro kuru - Dolar daha yükselecek mi?

19 Kasım 2021, 16:17
Paylaş
Dolar kaç TL oldu? Güncel anlık Dolar ve Euro kuru - Dolar daha yükselecek mi?
Dolar kaç TL oldu? Güncel anlık Dolar ve Euro kuru - Dolar daha yükselecek mi gibi sorular, bugünlerde pek çok kişi tarafından araştırılıyor.

Dolar kaç TL oldu? Güncel anlık Dolar ve Euro kuru - Dolar daha yükselecek mi gibi sorular, son günlerde 10-11 TL bandında hareket eden Dolar kuru sebebiyle birçok kişi tarafından araştırılmaya başlandı. Peki Dolar kaç TL oldu? Güncel anlık Dolar ve Euro kuru - Dolar daha yükselecek mi?

Dolar kurunun hareketliliği o kadar fazla ki, dün gün içinde Dolar kuru bir saatte içerisinde; karardan önce öncelikle 10,45 seviyelerine geriledi, daha sonra 11,13 seviyelerine çıktı ve ardından 11,30’u gördü. Dolar daha sonra ise 11,03 seviyelerine geriledi. Peki, 19 Kasım Dolar ve Euro ne kadar oldu?

Dolar endeksi yüzde 0,55 değer artışıyla şu anda 96,07 düzeyinde bulunuyor. Euro/Dolar paritesi ise 1,1832 düzeyinde yer alıyor.

Dolar/TL , Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 15 olarak belirlemesinin ardından rekor tazeledi.

Karar öncesinde 10,50 seviyesinin altını test eden dolar/TL faiz kararının açıklanmasını takip eden bölümde 11 seviyesini aştı. Kurda rekor seviye 11,30 olarak kaydedildi. Dolar/TL'de yılbaşından bu yana artış yüzde 50'ye yaklaştı.

Euro/TL ise gün içerisinde en yüksek 12,8269 seviyesini gördü.

Türkiye'nin kredi temerrüt risk primi (CDS) 448 baz puan seviyesine yükselirken 10 senelik tahvil faizi yüzde 20,32 düzeyinde.

SOCGEN 2022 DOLAR/TL BEKLENTİLERİNİ GÜNCELLEDİ

Bloomberg HT'ye Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararını değerlendiren Societe Generale Gelişen Piyasalar Araştırma Müdürü Phoenix Kalen 2022 kur beklentilerini de açıkladı.

Buna göre Societe Generale 2022 ilk çeyrek sonu itibariyle dolar beklentisini 11,50 seviyesine çıkardı. 22 Ekim tarihli raporda Societe Generale'nin dolar/TL beklentisi 10,90 olmuştu.

Kurumun 2022 ikinci çeyrek sonuna ilişkin beklentisi 11,50'den 12,20'ye yükseldi. Üçüncü çeyrek beklentisi ise 12'den 13'e çıktı. Kalen, 2022 son çeyreği için dolar/TL beklentisinin 13,90 olduğunu belirtti.

Dolar şuan kaç TL? (Güncel)

Dolar neden yükseliyor? Dolar neden artar?

Geçtiğimiz günlerde 10 TL seviyesine yükselen dolar TL kuru, 18 Kasım itibariyle 11 TL sınırına dayandı.

Döviz kurunu etkileyen başlıca unsurlar; FED kararları, IMF, Uluslararası ticaret, cari açık, para birimine olan arz-talep, enflasyon değişimleri, ekonomik ilişkiler, yurt içi ve yurt dışı faiz oranları, turizm ve dış ilişkiler olarak tanımlanabilir.

Bir ülkenin ithal ettiği ürün kalemi ve hizmetlere ödediği miktar, ihraç ettiği mal ve hizmetlere ödediği miktarı aşıyor ise cari açık oluşur. Ülkede cari açığın oluşması döviz kurlarının artması demektir. Ayrıca Dövizin ve doların yükselmesinin onlarca nedeni vardır.

Talep, bir mal ya da hizmete olan ilginin artması sonucu oluşur ve bu da o mal ya da hizmetin değerini arttırır. Tüm tüketim mallarında olduğu gibi, para birimleri ve borsalar için de bu geçerlidir. Dolayısıyla dolar da bu kural kapsamında değerlenir ya da değer kaybeder. Doların fiyatı artıyorsa talep artmıştır. Bu noktada yatırım yapma yönelimlerinin de arttığını söyleyebiliriz.

Dolar para biriminin isim anlamı nedir?

Dolar Dolar sözcüğü, 16. yüzyıldan sonra Alman para birimi olarak kullanılan "Thaler" in değişmiş bir şeklidir. Amerika'nın keşfinden sonra İspanya Kralları tarafından yaratılan gümüş parayı ifade eden "Dolera" dan gelmektedir. Dolar, 22 Haziran 1776'dan beri Amerika Birleşik Devletleri'nin para birimidir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.