Gıda Hattı

Dolar da rekor hareketlenme! 1 dolar kaç TL?

25 Eylül 2021, 06:17
Paylaş
Dolar da rekor hareketlenme! 1 dolar kaç TL?
8,82 ile rekorunu kıran dolar yeni bir rekora imza attı. Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrasında dolar yükselmeye başlamıştı ve ABD'den dönen Erdoğan'ın açıklamaları doların daha da yükselmesine neden oldu.

Erdoğan'ın Biden ile ilgili yapmış olduğu açıklamalar sonrasında ivme kazanan dolar yeni rekorunu kırdı ve gece saatlerinde 1 dolar 8,8088 TL oldu. Dolar Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 18'e indirilmesinden sonra tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Dolar- TL 8,8008 eski rekorunu tazeledi ilk işleme 8,8291 seviyesine kadar yükselerek rekor kırdı.

Dolar neden yükseldi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası enflasyon yükselişi uzun süredir gündemdeydi. Eylül'de 100 baz puan ile başlayan faiz kararı il ilgili ekonomistler ve politika faizini sabit kalacağı yorumu gelirken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dünkü indirim sonrasında dolar 8,65 civarından 8,8080 seviyesine kadar çıktı. Kur günü 8,75 civarında dengede kalarak kapatmış oldu. Ancak doların tekrar yükselmesi bekleniyor ve bu 8,87 seviyesinde rekor tazeledi.

Erdoğan'ın mesajları yükselişe neden oldu

Dolar TL'de yükseliş 8.3 seviyesinden başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan uzun süredir faiz indirimlerinin yönünde yatırımcılara verdiği ilk mesajla doların seyri değişmeye başladı. Dolar TL dün yükselişini sınırlayan en önemli erkeğinin lokal döviz satışları olduğunu belirtti. tahminlere göre lokaller 1 ile 2 milyar dolar arasında satışı gerçekleştirdi. Bu durumda döviz satışları hem kurumsal hem de bireysel de yoğun olarak görülmüş oldu.

Kamuda yeniden döviz satışı yaşanabilir

Döviz masası işlemcisi ile bir banka Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın bazı kesimler için beklenmedik bir karar aldığını, TL'yi ciddi bir satış baskısına maruz bıraktığını ve lokallerin yükselişi fırsat bilerek en az 1 milyar dolar döviz satışı ile elde dünkü değer kayıplarının sınırlarını belirtirken faiz indirimleri politikasını daha 2 yıl önce yaşamıştı. Yanlış politikanın TL'ye negatif etkisini sınırlamak için rezerv satışında bulundu. Dünkü kararın indirim yönünde devam etmesi ile bir süre sonra yeniden faiz artışı gerekecek ya da döviz dengesinde oluşacak. Böylece kamu tarafına yine katkı yapması gerekecek. Bundan sonraki indirimlerin hızı TL açısından ana belirleyici etken olacaktır dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve değer kaybının önüne geçmek için 2019/2020 döneminde rezervlerden toplam 128 milyar dolar satmıştı. Bu durum siyaset gündemine bomba gibi düşmüştü. Şu an - 40 milyar dolar seviyesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin swap ile ödünç aldıkları hariç net rezervi bulunuyor.

Ekonomistler uyarıyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın siyasilerden etkilenebileceğini tek bir faiz indirimi ile yetinmeyeceğini belirten ekonomistler indirim beklentilerini öne çekiyorlar ve bu TL de birlikte değer kaybı yaşaması sebebiyle Türkiye ekonomisine yönelik riskleri göz önünde alıyorlar. Enflasyon beklentilerinin ise önümüzdeki yıl için yukarı yönlü olacağı düşünülürken bankacılara göre en önemli konunu değer kaybı olduğu belirtiliyor.

Enflasyonda düşüş yaşanmadan yapılan faiz indirimlerini bankacılar yanlış karar olarak görüyorlar ve erken faiz indirimi endişeleri de ay başı itibariyle yatırımcı toplantısında enflasyon oranı üzerinde faiz uygulayacağız atfı ile oluşmaya başladı da politika faizinden yaklaşık 200 baz puan daha aşağı olan çekirdek enflasyona odaklanacağını açıklayan Türkiye Cumhuriyeti merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yatırımcı toplantısından bir hafta sonra bu değeri gerçekleştirdi.

Bankacılar ve ekonomistler bir başka konuya daha dikkat çekiyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın dünkü karar ile tahvil getirilerini yukarı yönlü etkilenmesi konusu gündeme taşındı. Bir bankanın tahvil bono işlemcisi Merkez Bankası'nın faiz indiriminin hem kısa hem uzun vadede tahvil getirilerinin 50 puan kadar yükseltiyorsa burada bir hata var demektir. TCMB kısa vadeli faiz gelirin almış olduğu kararla kontrol etme kabiliyetine sahip olmalıdır. Bunun gerçekleşmediğini dün bir kez daha gördük dedi

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.