Gıda Hattı

Dolar, ABD’yi de vurdu

8 Haziran 2015, 12:14
Paylaş
Dolar, ABD’yi de vurdu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) toplam tarımsal ihracat tahminleri 2012’den beri en düşük seviyelerinde. Bu düşüşte Amerikan Dolarının değer kazanması ve kanatlı hayvan pazarındaki kısıtlamaların etkili olduğu belirtiliyor.

Amerikan Tarım Bakanlığı’nın (USDA) raporuna göre, büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvancılık ile süt ve süt ürünleri ihracat tahminleri 500 milyon dolar düşürülerek 31 milyar dolara çekildi. Süt ürünleri ve kanatlı sektöründeki düşüş, diğer sektörlerdeki yükselişle karşılanamadı.

Kanatlı ihracatının kuş gribi ile gelen ticaret kısıtlamaları nedeniyle 2015’te 100 milyon dolar azalarak 6 milyar dolarda kalması bekleniyor. Sığır ve domuz eti ihracatı ise sırası ile 6,5 milyar ve 4,8 milyar dolarda kalacak.

Euro karşısında %25 oranında değer kazanacağı düşünülen doların değeri daha önceki artış tahminlerinin iki katı olarak ihracattaki düşüşün önemli faktörlerinden biri oluyor. USDA’nın raporuna göre kurdaki oynamalar ABD ihracatındaki oynamaları açıklayan faktörlerin başında geliyor çünkü AB tarım ürünlerinin küresel piyasalardaki gerçek fiyatının temel belirleyicisi oluyor.

Doların şu anki değeri yüksek olsa da yüzyılın başında görülen zirvelerin altında kalıyor. Düşük enerji fiyatları ve dünyanın sabit şekilde büyümesinin, değerli doların ABD tarımı üzerine etkisini bir miktar karşılayacağı da yapılan tahminler arasında.

Raporda, Çin’e yapılan ihracat 1,1 milyar dolar azalarak 2011’den beri en düşük seviyesi olan 22,5 milyar dolara gerileyeceği, ABD sığır ve domuz eti satışlarının güçlü olduğu Güney Kore’ye ihracatın ise 200 milyon dolar yükselerek 6,2 milyar dolara çıkacağı belirtiliyor.

Kuş gribi ambargosu

ABD’den kanatlı ithal eden ülkeler bir süredir bazı eyaletlere ambargo koymakta. Ermenistan ve Suudi Arabistan bunun en son örnekleri. Suudi Arabistan’ın kanatlı eti ve yumurta ithalatını durdurduğunu açıkladığı son eyaletler Montana, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Wisconsin ve Iowa oldu. Daha önce de Oregon, California, Washington, Idaho, Minnesota, Missouri, Kansas ve Arkansas’tan kanatlı ürünleri ithalatı durdurulmuştu. Suudi yetkililer yasakların durum kontrol altına alınana kadar süreceğini açıkladılar.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.