Gıda Hattı

Dolar 13 TL olacak mı? Ufuk Korcan'dan dikkat çeken açıklama! Dolar düşer mi?

29 Mayıs 2022, 23:33
Paylaş
Dolar 13 TL olacak mı? Ufuk Korcan'dan dikkat çeken açıklama! Dolar düşer mi?
Dolar 13 TL olacak mı soruları, Dünya gazetesinden Ufuk Korcan'ın açıklamaları sonrası merak edilmeye başlandı. Dolar 13 liraya mı düşecek, 17 liranın üzerine mi çıkacak?

Dolar 13 TL olacak mı ya da 17 liranın üzerine mi çıkacak soruları, Dünya gazetesi yazarı Ufuk Korcan'ın kaleme aldığı yazı sonrası merak ediliyor.  Peki Dolar 13 TL olacak mı? Dolarda yükseliş sürecek mi sorusuna yanıt veren Ufuk Korcan, dikkat çeken açıklamalar yaptı.

İşte Ufuk Korcan'ın kaleme aldığı o yazı:

Uzun zamandır dar bir bantta hareket eden dolar, yeniden en çok konuşulan konular listesinde zirveye çıktı. Bir yandan rafl ardaki fiyat artışı sürerken diğer yandan vatandaşlar yaşanan hayat pahalılığının nerede duracağını endişe içinde izliyor. Filmi biraz geri saralım; öyle çok değil geçen eylül ayına kadar… Piyasalarda faiz indirimlerinin yılın son aylarında olacağına yönelik bir görüş birliği vardı. Bu, piyasaların istediği ya da umduğu değil yapılan açıklamalardan ortaya çıkan bir beklentiydi. Eylül ayına gelindiğinde ‘sürpriz’ bir şekilde faiz indirim kararı geldi ve 4 ayda toplam 500 baz puanlık indirimle politika faizi (1 haftalık repo) yüzde 14’e çekildi.

Enflasyona yenilmek istemiyorlar

24 Eylül’deki faiz indiriminden önce 8.76 TL’den işlem gören dolar, 20 Aralık tarihine gelindiğinde 18.36 TL’ye kadar çıktı. Elinde Türk Lirası tutanların büyük bölümünün dövize yönelme çabasının önüne geçmek için Kur Korumalı Mevduat (KKM) ürünü devreye alındı. Bu adımla dolar tarihi zirvesinden hızla geri çekildi ve mayıs ayı başına kadar 13.15- 14.90 TL bandında hareket etti. Ancak mayıs ayının ilk haftasından itibaren dolarda yön yine yukarı döndü ve geride bıraktığımız hafta tekrar 16.50 TL sınırına dayandı. KKM’deki getirilerin enflasyonun altında kalması aslında getirilerin kurdaki artış kadar olması bu ürüne olan ilgiyi bir miktar azalttı. Tasarruflarını enflasyona karşı korumak isteyenlere yönelik geçen çıkarılması beklenen tahvil/mevduat ürünündeki ‘rötar’ da yukarı yönlü baskı yarattı.

Tek umut, turizm geliri

Dışarıda artan emtia fiyatları, şahinleşen ABD Merkez Bankası (Fed), devam eden Rusya-Ukrayna savaşının yanında içeride negatif reel faiz ortamında enflasyonun düşeceğine olan inancın zayıfl ığı dövize talebi canlı tutuyor. Peki kurlarda tansiyon nasıl düşecek? Enflasyonun düşeceğine inananların sayısını ‘çoğunluk’ yapacak somut adımları içeren bir beklenti yönetiminin yapılması gerektiği görüşü hakim. Bu içeride yapılması gerekenler listesinin ilk sırasındaki madde. Ayrıca müdahale etme gücümüzün olmadığı küresel emtia fiyatlarındaki artışın da durması gerekiyor. En önemli iki madde için kısa vadede bir çözüm üretilmesi zor. Dolayısıyla kurlar üzerindeki baskının bir süre daha devam edeceği düşünülüyor. Öyle ki kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s mart ayında yüzde 35 olarak tahmin ettiği 2022 yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 52.1’e yükseltirken Merkez Bankası Beklenti Anketi’nden bu rakam yüzde 57.92’ye çıktı. Geldiğimiz noktada tek umut kaynağı, yaklaşan yaz aylarında artması beklenen turizm gelirleri…

Ufuk Korcan'ın yazısının devamı için tıklayın

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.