AramaArama
Gıda Hattı

Doku uyuşmazlığı tarih mi oluyor!

25 Mart 2016, 15:53
Paylaş
Doku uyuşmazlığı tarih mi oluyor!

Bilim adamları, bir donörden aldıkları kalbi, hastadan aldıkları deri kök hücreleriyle yeniden programlayarak kalp hücrelerine dönüştürdü. Harvard Tıp Okulu'na bağlı Massachusetts Genel Rejeneratif Tıp Hastanesi Merkezi tarafından yapılan bir çalışmaya göre donörün kalbi, hastadan alınan kök hücreyle dizayn edilerek kalp naklinde uyumsuzluk riskini azaltılabilecek.

kalp-gidahatti

Harvard Tıp Fakültesi'ne bağlı Massachusetts Genel Rejeneratif Tıp Hastanesi Merkezi çığır açan bir buluşa imza attı. Kalp nakillerinde donör ile hasta arasındaki uyumsuzluk sorunu gidermek için donörün kalbi, donörden alınan kök hücreyle dizayn edildi.

Amerikalı bilim adamları bir ilke imza attı. Dünyada ilk kez donörden alınan kalp, nakil yapılacak kişinin kök hücresiyle laboratuvar ortamında dizayn edilerek yeniden işlev kazandı ve uyumsuzluk riski azaltıldı.

Harvard Tıp Okulu'na bağlı Massachusetts Genel Rejeneratif Tıp Hastanesi Merkezi tarafından yürütülen bilimsel çalışmada nakil yapılacak hastadan alınan deri kök hücreleriyle, donörün kalbinde yeni kaslar oluşturuldu.

Yeni umut ışığı doğuyor

kalp-gidahatti

Bilimsel çalışmada donörün kalbinde, hastayla uyuşmayacağı öngörülen dokular temizlendi. Daha sonra kalp, kök hücre ve besleyici öğelerden oluşturulan bir solüsyonun için yerleştirildi. Ardından kalbe elektrik verildi. Kalbin atmaya başlamasıyla çalışmada başarıya ulaşılmış olundu.

Bilim adamları, donörden aldıkları kalp üzerinde atan ve büyüyen dokular oluşturmayı başardı. Bir süre kültür ortamında bekletilen kalpte, yeni dokular oluşmaya başladı. Daha sonra kasları beslemek için kalbe solüsyon verildi ve kalbin atması için gerekli ortam sağlandı. Bu çalışmanın ardından bilim adamları, kalp naklinde yeni bir umudun müjdesini verdi.

Uyumsuz dokular temizlenecek

kalp-gidahatti

Araştırmanın başındaki isim Jacques Guyette, kalp dokusu yerine geçecek yeni dokuların laboratuvar ortamında üretilmesinin oldukça zorlu bir iş olduğunu vurguladı.

Uzun vadedeki hedeflerinin tüm kalbi yeniden üretmek olduğunu dile getiren Guyette, bu hedefin birkaç yıl içinde gerçekleşeceğini umduklarını sözlerine ekledi.

Günümüzde en önemli sağlık problemlerinden biri kalp- damar hastalıkları. Doğuştan gelen bozukluklar arasında kalp hastalıkları ilk sırayı alıyor. Annenin hamilelik sırasında aldığı ilaçlarda etkilenen sayısız bebek kalp rahatsızlığıyla dünyaya geliyor. Kök hücreler, her türlü hücreye dönüşebilen özellikte oldukları için kalpten beyne, gözden böbreğe birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.