AramaArama
Gıda Hattı

Doktorlardan bitter çikolata yiyin önerisi geldi!

30 Mart 2016, 16:35
Paylaş
Doktorlardan bitter çikolata yiyin önerisi geldi!

Lüksemburg Sağlık Enstitüsü, Warwick Üniversitesi, Güney Avustralya Üniversitesi ve Maine Üniversitesi tarafından yapılan çalışmanın çikolata tüketimiyle kalp hastalıkları riskinin azalması arasında bağlantı kurması üzerine doktorlar, makul miktarda bitter çikolata tüketilmesini önerdi.

bitter-cikolata-gidahattiLüksemburg Sağlık Enstitüsü, Warwick Üniversitesi, Güney Avustralya Üniversitesi ve Maine Üniversitesi tarafından yapılan çalışma, çikolatanın kalp- damar hastalıkları riskini azalttığını gösterdi. Bunun üzerine doktorlar, makul miktarda bitter çikolata tüketilmesini önerdi.

Bir araya gelen araştırmacılar, 18 ila 69 yaş arası 1.153 kişiyi inceledi ve çalışmanın sonunda elde edilen veriler şaşırttı.

Flavonoid’in etkisi

bitter-cikolata-gidahatti

Sonuçları, British Journal of Nutrition adlı dergide yayınlanan çalışmada her gün çikolata yiyenlerde, kardiyovasküler hastalıklar için risk faktörü olan insülin direnci ve karaciğer enzimlerinin azaldığı ortaya konuldu.

Başta flavonoidler olmak üzere çikolatada bulunan çoklu bileşenler, beslenme ve sağlık arasındaki karmaşık ilişkiye olumlu yönde etkiliyor. Çünkü bitter çikolata; çay, elma ve şaraba kıyasla daha yoğun flavonoid içeriyor.

Kakao bazlı ürünler, diyet önerilerine uymak için harika bir fırsat sunuyor. Dolayısıyla sağlık uzmanları, herkese fitokimyasal bakımından zengin gıdaların tüketilmesini öneriyor. Bitter çikolata da fitokimyasal bakımında zengin bir gıda ancak makul miktarda tüketilmeli.

Çikolata tüketme sıklığı

bitter-cikolata-gidahatti

Lüksemburg Sağlık Enstitüsü, Warwick Üniversitesi, Güney Avustralya Üniversitesi ve Maine Üniversitesi araştırmacılarının bir araya gelerek yürüttüğü çalışmada her gün makul miktarda bitter çikolata tüketenlerin, insülin direncinin, serum insülin seviyesinin ve karaciğer enzimlerinin azaldığı tespit edildi. İnsülin direnci, serum insülin seviyesi ve karaciğer enzimlerindeki artış, kardiyovasküler hastalıklar için risk faktörleri oluşturuyor. Dolayısıyla bunların azalması, kardiyovasküler hastalıklar için risk faktörlerini azaltmış oluyor.

Çalışmaya katılanların %80’inden fazlası günde ortalama 24,8 gram çikolata tükettiğini belirtti. Çalışmada çikolata tüketenlerin, daha genç kaldığı, fiziksel olarak daha aktif olduğu ve daha yüksek eğitim seviyesine sahip oldukları saptandı.

Araştırmacılar, bu çalışmanın bitter çikolatayla sınırlandırıldığına, çikolatanın diğer (sütlü, beyaz…) türlerinin insan sağlığına nasıl etki ettiğini öğrenmek için daha fazla ve geniş kapsamlı çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Bu çalışma için araştırmacılardan birine Fonde national de Recherche’den fon desteği sağlanırken; bir diğerine Sidney Sax Research Fellowship’den fon desteği sağlandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.