Gıda Hattı

Doktorlar dünyanın ilk biyonik gözünü takmaya hazırlanıyor!

20 Eylül 2020, 18:15
Paylaş
Doktorlar dünyanın ilk biyonik gözünü takmaya hazırlanıyor!

Avustralya’daki Monash Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, bir beyin implantı kullanarak görme engelli kişilerin tekrar görmesini sağlayacak biyonik bir cihaz geliştirdi.

Ekip şimdi dünyanın ilk biyonik göz klinik insan testlerine başlamaya hazırlanıyor. Aynı zamanda küresel ölçekte üretim yapabilmek için ilave finansman çağrısı yapıyor. Daha önce de Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, insan gözünden daha hassas bir biyonik göz geliştirdiklerini açıklamıştı.

“Gennaris biyonik görme sistemi” adlı proje, 10 yıldır devam ediyor. Bu çalışmada hasarlı optik sinirlerin etrafından dolanılarak sinyallerin retinadan beynin görme kısmına iletilmesi hedeflendi.

Sistem, kamera ve kablosuz bir iletici bulunan, özel tasarımlı bir kafa ekipmanından oluşuyor. Bir işlemi, verilerin işlenmesini sağlıyor, beynin içine takılan özel parçalar ise sinyallerin iletimini sağlıyor.

Görme engelli kişilere hayatı kolaylaştıracak

Araştırmacılar, geliştirdikleri sistem hakkında şu bilgileri verdi:

“Tasarımımız, 172 ışık noktasının oluşturduğu kombinasyonlardan görsel şekiller oluşturuyor. Bu da kişinin kapalı ve açık ortamlarda hareket edebilmesine, etraftaki insanları ve nesneleri fark edebilmesine olanak tanıyor.”

Araştırmacılar bu sistemin, tedavi edilemeyen nörolojik problemleri olan hastaları için adapte edilebileceği görüşündü.

Temmuz ayında bu sistem 3 koyun ile denendi. Koyunların beynine yerleştirilen sistemler ile toplamda 2700 saatlik uyaranın herhangi bir olumsuz sağlık etkisine yol açmadığı belirlendi.

İnsan denemelerinin başlayacağı tarih ise henüz belli değil.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.