Gıda Hattı

Doğumdan sonraki ilk saatte emzirme bebeklerin hayatını kurtarıyor!

31 Temmuz 2018, 17:11
Paylaş
Doğumdan sonraki ilk saatte emzirme bebeklerin hayatını kurtarıyor!

Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF tarafından yayınlanan bir rapora göre doğumdan sonraki ilk saatte emzirme bebeğin sağlığı üzerinde çok önemli bir etkiye sahip…

Ölüm riskini azaltması ve sağlıklı olmasını sağlamak için annelerin, doğumdan sonraki bir saat içinde bebeğini emzirmesi gerekiyor. Uzmanlar, erken emzirmenin bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmeye başladığını söylüyor.

Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), tarafından bugün yayınlanan raporda, dünya genelinde doğan her beş çocuktan üçünün, yaklaşık 78 milyon, doğumdan sonraki bir saat içinde annenin sütüyle beslenmediğini açıkladı.

Emzirme konusunda en önemli şey zamanlama

Rapor, UNICEF'in başındaki isim Henrietta Fore tarafından duyuruldu. Rapor ve emzirme hakkında bilgi veren Henrietta Fore, "Konu emzirme olduğunda, bebeklerin hayatını kurtarmak için en önemli şey zamanlama" dedi.

Rapor; kamuoyunun bilinçlendirmek ve konuya dikkat çekmek amacıyla 1-7 Ağustos arasında kutlanan Emzirme Haftası'nın hemen öncesinde yayınlandı.

Küresel sağlık liderleri, bebeklerde ölüm riskinin azaltılması ve ömür boyu sağlıklı olması için doğumdan sonraki bir saat içinde bebeklerin anne göğsünden beslenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Emzirmedeki 2 saatlik gecikme her 3 bebekten 1'inin ölümüne yol açıyor

Doktorlar, emmenin annenin süt üretimini ve bebeğin ilk aşısı olarak bilinen, gıda ve antikor bakımından zengin olan colostrum üretimin arttırdığını söyledi.

Doktorlar, bebeğin doğumdan sonraki ilk saat içinde göğüs sütü ile beslenmesinin bebeğin ölüm ve obezite riskini azalttığı gibi annelere göğüs ve yumurtalık kanserine, diyabet 2’ye karşı koruma sağladığını kaydetti.

Emzirme bebeği nasıl koruyor?

WHO, bebeğin doğduktan sora emzirilmesindeki iki saatlik gecikmenin her üç bebekten birinin ölümüne yıl açtığı; bir gün geciktirilmesinin ise bu riski iki kat yükselttiği bilgisini paylaştı. Uzmanlar, doğumunun ilk saati içinde bebeğin emzirilmesinin ölüm riskini azalttığını, ömür boyu hayati tehlike oluşturan enfeksiyona karşı direnç kazandırdığını belirtti.

Araştırmacılar, doğumdan sonraki ilk bir saat içinde emzirilmeyen bebeklerin hayatlarının ilk 28 gününde ölüm riskinin çok yüksek olduğunu ortaya koydu. Raporda, annenin göğüsten beslemede zorluk çekmesi durumunda destek ve yardım alması gerektiği de kaydedildi.

emzirme-gidahatti

Anne sütü çocuklara en iyi başlangıcı sunuyor

WHO doktorlarından Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus göğüsten beslenmenin çocuklara mümkün olan en iyi hayat başlangıcını sağlamak için; acil olarak aile üyeleri, sağlık çalışanları, işverenler ve hükümetin annelere bu konuda destek sağlamasının gerektiğini söyledi

Doktorlara göre emme annenin süt üretimini ve bebeğin ilk aşısı olarak bilinen, gıda ve antikor bakımından zengin olan colostrum üretimin arttırıyor.

Doktorlar, bebeğin doğumdan sonraki ilk saat içinde göğüs sütü ile beslenmesinin hem ölüm riskini hem de obezite riskini azalttığını, annelere göğüs ve yumurtalık kanserinden ve diyabet 2’den korunma sağladığını da ekliyor.

İdeal emzirme süresi ne kadar olmalı?

Bebeklerin sağlıklı gelişimi ve annenin sağlığı için ilk 6 ay sadece emzirme öneren uzmanlar, ardından 2 yıla kadar destek gıdalarıyla birlikte anne sütü verilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kadriye Uğurlu, emzirmenin anne ve bebek sağlığı açısından önemini anlatarak doğumdan sonraki 6 ayda annelerin bebeklerine sütünden başka bir şey vermemelerini; diyet yapacak olanların da 6 aydan sonra başlamalarını tavsiye ediyor.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.