Gıda Hattı

Doğu Karadeniz bitti, sıra Batı’da

7 Temmuz 2015, 09:45
Paylaş
Doğu Karadeniz bitti, sıra Batı’da

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) fındık rekolte tahmin komitesi Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki çalışmalarını tamamlayarak, Batı Karadeniz’de çalışmaya başladı. Komitenin rekolte tahmini, 16 Temmuz’da açıklanacak.

Yazılı bir açıklama yapan TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Aslan Soydan, TZOB’un fındıkta tahmini rekolte için çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi.

Son dönemde rekolte polemiği yaşandığını, özellikle ziraat odalarının rekolte tahmini yapmasının eleştirildiğini hatırlatan Soydan, “Rekolte çalışmaları başlamadan önce bütün kurumların birleşerek tek bir kurum çatısı altında rekolte çalışmaları yapmasını istemiştik. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce komisyon oluşturulmasından yanaydık ama maalesef bu olmadı.” bilgisini verdi. Kendilerinin kimsenin rekolte açıklamasına tepki göstermediklerini vurgulayan Soydan, şunları kaydetti:

“Ziraat odaları sahada çalışsın, bahçelerde olsun’ diye bizleri eleştiriyorlar. Biz sahada da varız. Ordu’da 80'in üzerinde tarım danışmanı olarak çalışan ziraat mühendisimiz var. Bunlar çiftçilerimizin ihtiyaçlarına göre sürekli bahçelerde çalışıyor. Biz üreticinin hak ve menfaatini en iyi şekilde korumak zorundayız. Rekolte çalışmaları da bizim faaliyetlerimiz arasındadır. Rekoltenin bilimsel şekilde yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Her kurum kendi çalışmasını paylaşabilir. Biz de ziraat odaları olarak bir komisyon oluşturduk. Geçtiğimiz hafta Artvin’in Borçka ilçesinden çalışmalar başladı. Doğu Karadeniz’i bitirdiler. Batı Karadeniz’de çalışmalara başlayacaklar. Temmuz ayının 15-16’sı gibi yaptığımız rekolte çalışmalarını kamuoyuyla paylaşacağız.”

Soydan, geçen yıl 371 bin ton rekolte tahmini yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.