Gıda Hattı

Doğu Anadolu’yu kuraklık vurdu, hububatta verim düştü

31 Temmuz 2017, 12:51
Paylaş
Doğu Anadolu’yu kuraklık vurdu, hububatta verim düştü

Doğu Anadolu’nun bazı illerinde yaşanan kuraklık, hasadın devam ettiği hububatta verimin yüzde 75'lere kadar düşmesine neden oldu. Kars Ziraat Odası Bakanı Adem Ertaş, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na, 2017 yılı kredi borçlarının ertelenmesi çağrısı yaptı.

Kars’ta ekili alanlarda incelemelerde bulunan, çiftçilerle görüşen Kars Ziraat Odası Başkanı Adem Ertaş, üreticinin hasat dönemine hayal kırıklığı ile başladığını, il genelinde yüzde 70-75 oranında verim düşüklüğü görüldüğünü söyledi.

adem-ertas-kars-ziraat-odasi-gidahatti
Kars Ziraat Odası Başkanı Adem Ertaş

“Çiftçinin kredi borçları ertelensin”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan 2017 yılına ait kredi borçlarını ertelemesini isteyen Ertaş, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin alım yapması çağrısında bulundu. Kuraklığın çiftçinin belini büktüğüne dikkati çeken Adem Ertaş, şunları söyledi:

bugday-basak-gidahattiBuğdayın kilosu 70 kuruşa kadar düştü

“Güneydoğuda hasat bitti, Doğu Anadolu’da hasat dönemi sürüyor. Hasat edilen buğdayın başaklarına ve sapına baktığımız zaman, kuraklıktan fazla büyümediğini görüyoruz. Buğdayın 10-15 santimlik bir sap boyu var. Başakların içi dolmamış ve boş durumda. Çiftçilerimiz bu yıl bayağı bir sıkıntı yaşadı. Zaten bunun ekilmesi de biçilmesi de çok maliyetli. Mazot fiyatı 5 TL civarında, gübre pahalı. Bakanlıktan isteğimiz kredi borçlarının ertelenmesi. Zaten Toprak Mahsulleri Ofisi buğday alımı yapmıyor. Bu yüzden buğdayın kilosu 70 kuruşa kadar düştü.”

bugday-tarla-gidahattiMazot ve gübre pahalı

Kars'ın Digor ilçesine bağlı Dolaylı Köyü'nde buğday hasadı yapan Nesib Oğuşlu, kuraklık nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını ve emeklerinin karşılığını alamadıklarını söyledi. Bu nedenle hayvanlarının kışlık ihtiyacı olan samanı dahi Diyarbakır'dan aldıklarını belirten Oğuşlu, "Mazot ve gübre pahalı. 15 dönüm tarladan 2 ton saman çıktı. Hayvanlar kışın aç kalmasın diye Diyarbakır'dan saman aldık.” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.