AramaArama
Gıda Hattı

Doğayla Temasta Ol!

4 Haziran 2017, 16:25
Paylaş
Doğayla Temasta Ol!

BM, bu yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü temasını “Doğayla Temasta Ol” olarak belirledi. TEMA Vakfı, belirlenen tema doğrultusunda, herkesi doğaya çıkmaya ve doğayla temasta olmaya çağırdı.

BM kararıyla her yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kutlanıyor. Bu yılın temasının “Doğayla Temasta Ol!” olarak belirlendiği Dünya Çevre Günü etkinliklerinde, dünya üzerinde yaşamın sürdürülebilirliği için çevrenin korunması mesajları veriliyor, farkındalığın artırılması hedefleniyor.

tema-dogayla-temasta-ol-logo-gidahatti“Ekosistemler tehlike altında”

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde herkesi doğaya çıkmaya, doğayla bağ kurmaya ve onu korumaya davet eden TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “Bireylerin doğaya çıkması ve onun değerini anlaması çok önemli. Bu bakımdan TEMA Vakfı olarak ekolojik okuryazar bireyler yetiştirmek amacıyla okul öncesinden üniversiteye kadar çocuklar ve gençler için doğa eğitimi programları uyguluyoruz. Bu vesileyle çocuklara yönelik ‘İçeride Çocuk Kalmasın’ sloganımızı yetişkinlere de uyarlayarak ‘Doğayla Temasta Ol’ çağrısı yapıyoruz. Bununla birlikte ekosistemlerin tehlike altında olduğuna dikkat çekiyoruz ve herkesi doğaya çıkarak doğanın değerini anlamaya davet ediyoruz” dedi.

“Gıda üretiminde toprak ve su varlığı önemli”

Son yıllarda bilim dünyasında yaşanan gelişmeler ve iklim değişikliği gibi çevre sorunları nedeniyle doğanın öneminin daha iyi anlaşıldığını ifade eden Ataç, “Okyanuslar, ormanlar ve toprak karbondioksit ve metan gibi sera gazlarını bünyelerinde saklayan depolar olarak faaliyet gösteriyor. Toprak ve su varlıkları gıda üretiminde önemli rol üstleniyor. Doğanın biyolojik çeşitliliğini oluşturan milyonlarca tür kullanılarak ilaçlar üretiliyor. Kırsalda yaşayan milyarlarca kişi doğa ile iç içe çalışıyor, geçimlerini verimli topraklardan sağlıyor. Bu durumda kirlilik, iklim değişikliği veya aşırı kullanma yüzünden ekosistemler tehlike altına girdiğinde bundan olumsuz etkilenecek ilk kişiler de kırsalda yaşayanlar oluyor” değerlendirmesini yaptı.

tema-deniz-atac-gidahatti“Doğanın değeri maddi olarak ölçülemez”

“Doğal varlıkların insanlık için teşkil ettiği önem ve değer, ancak onların yokluğunda anlaşılıyor” diyen TEMA Vakfı Başkanı Deniz Ataç, şöyle devam etti:

“Doğanın değerini maddi olarak ölçmemiz mümkün değil. Çünkü bize hiçbir karşılık beklemeden, paha biçilemez hizmetler sunuyor. Temiz havanın önemini hava kirliliğine maruz kalmadan önce de bilmemiz gerekiyor. Su ve toprak gibi varlıkların korunması için kıtlık yaşamadan önce harekete geçmeliyiz. Ekosistemi geri dönüşü olmayan bir yola girmekten korumamız lazım.

BM tarafından 2016'da yürürlüğe konulan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden olan ‘13. İklim Eylemi’, ‘14. Sudaki Yaşam’ ve ‘15. Karasal Yaşam’ ile ilgili amaçları Türkiye ve dünya çapında gerçekleştirmek için somut adımlar atmamız gerekiyor. Bu yüzden herkesi doğayla yeniden bağlar kurmaya, bütün duyularımızı kullanarak doğayı tecrübe etmeye çağırıyoruz.”

ali-aysin-buyuknohutcu-gidahatti“Büyüknohutçu çiftini anıyoruz”

5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesi ile Finike ormanlarını madencilik faaliyetlerine karşı savunan ve bir cinayete kurban giden Ali ve Ayşin Büyüknohutçu çiftini de saygı ile andıklarını vurgulayan Ataç, “Basına yansıyan iddiaların yetkililer tarafından ciddiyetle ve ivedilikle sonuçlandırılmasını bekliyoruz. Suçlular hak ettiği cezayı alana kadar davanın takipçisi olacağız” dedi.

orman-su-gidahattiEkolojik okuryazarlık nedir?

Ekoloji Okuryazar bir birey; yeryüzünde hayatı mümkün kılan unsurları ve doğal süreçleri bilen, doğal mekanlarla diyalog kurabilen, doğanın bir parçası olduğunu içselleştirmiş, günlük hayatındaki tercihlerinin doğaya etkilerinin farkında olan ve doğa ile uyumlu, sürdürülebilir yaşam için harekete geçebilen bireydir. Doğayla kurduğu ilişkide hassas, çevre sorunlarına karşı duyarlı ve çözüm aramaya yatkındır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.