Gıda Hattı

Doğalgaza yapılan yüklü zam ile ilgili açıklama!

2 Kasım 2021, 21:42
Paylaş
Doğalgaza yapılan yüklü zam ile ilgili açıklama!
Doğalgaza yapılan zammın tekrar masaya yatırılacağı ile ilgili bilgi veren Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede sanayi üretiminde kullanılan doğalgaza yapılan %48'lik zamla ilgili “yeniden görüşülecek ve tartışılacak. Bu konuyu yeniden değerlendirmeye gayret edeceğiz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, uluslararası seramik banyo mutfak fuarı açılışında sanayi abonelerine yapılan doğalgaz zammı ile alakalı olarak önemli bir açıklama yaptı. Büyükdede, "İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Başkanı Zeynep Bodur ile yazışmalar yaptık. Kendisi konu ile ilgili görüşlerini direkt olarak bildirdi. Aynı zamanda da sektördeki arkadaşlarımız doğalgaz zammı ile ilgili fikirlerini beyan ettiler. Bu konu ile ilgili olarak bakanlık tarafından bizde eğer uygulama tekniğinde bir yanlışlık varsa, uygulama yapısında bir değişiklik arz ediliyorsa bu konuyu ilgili tarafları ileteceğiz ve bakanlık nezdinde bir görüşme organize edeceğiz. Bir program yapıp özellikle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bu konunun tekrar masaya yatırılmasını sağlayacağız" dedi.

Doğalgazayapılan yüklü zam ile ilgili açıklama!

"Zam dalgasından biz de etkileniyoruz"

BOTAŞ'ın zararına dağıtım yaptığını belirten Büyükdede, “Bizim üzerimize düşen en önemli görev, şu anda bulunmuş olan kendi gaz rezervimizin hızlı bir şekilde devreye girmesi. Bunu başarmak için Kilyos'ta çok büyük bir alanda BOTAŞ'a yatırımlar yapılıyor. Aşağı yukarı 3.000.000 metrekare bir alanda büyük bir tesis şu anda devreye alınmaya çalışılıyor. 2023 hedefimiz olan bu tesisi, hedeflediğimizden daha erken bitirip hizmet verme gayreti içerisindeyiz. Dünya genelinde bir zam dalgası var ve zam dalgasından biz de etkileniyoruz. Olabildiğince hızlı bir şekilde yerli gaza ulaşmamız gerekiyor. Tuz Gölü'nün altında olduğu gibi doğrudan depolama alanlarını da optimum verimli olarak kullanmanız gerekmekte. Bu konu ile ilgili olarak bakanlık tarafından kurulacak bir organizasyonla bu konu tekrar masaya yatırıldı. Neler yapılabileceği konuşulacak” dedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.