Gıda Hattı

Doğalgaz yardımı ne zaman yapılacak? Doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır?

25 Şubat 2022, 14:02
Paylaş
Doğalgaz yardımı ne zaman yapılacak? Doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır?
Doğalgaz yardımı ne zaman yapılacak? Doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır soruları son günlerde en çok merak edilen konuların arasında yer alıyor.

Doğalgaz yardımı ne zaman yapılacak? Doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır soruları son günlerde en çok merak edilen konuların arasında yer alıyor.

Doğalgaz yardımı başvuruları başladığından beri en çok araştırılan konulardan biri de Doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabı oldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık 2022 Doğalgaz yardımı desteği tutarını ve ödeme tarihini geçtiğimzi haftalarda açıklamıştı. Doğalgaz fatura desteği için başvuru yapacak adaylar için doğalgaz yardımı başvuru şartları duyuruldu. Doğalgaz desteği ödemeleri için Mart ayı işaret edildi. Doğalgaz yardımı desteği başvuru şartları ve e Devlet başvuru ekranı

DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURULARI BAŞLADI!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ihtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen Doğalgaz Tüketim Desteğinde başvuruların bugün itibarıyla başladığını açıkladı. Doğalgaz Tüketim Desteğine başvuruların e-Devlet üzerinden yapılacağını belirten Bakan Yanık, “Desteğimizden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, sistem üzerinden Bakanlığımızca sunulan Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti ekranından gerekli bilgileri doldurarak başvurularını yapabilecek” dedi.

DOĞALGAZ DESTEĞİ ÖDEMELERİ NE KADAR?

Ödemelerin Mart ayı içerisinde yapılacağını hatırlatan Bakan Yanık, “İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirdiğimiz Doğalgaz Tüketim Desteğinde başvurular bugün itibarıyla başlıyor. Isıl harita baz alınarak iki dönemlik belirlediğimiz destek tutarımız 450 TL - 1.150 TL arasında değişecek” ifadelerini kullandı.

DOĞALGAZ FATURA YARDIMINA KİMLER BAŞVURABİLİR?

İhtiyaç sahibi olmak şartıyla doğalgaz altyapısı bulunan 647 ilçe/beldede ikamet eden ve doğalgaz aboneliği olan bütün vatandaşların destekten yararlanabileceğini bildiren Bakan Yanık şunları söyledi:

DOĞALGAZ FATURA YARDIMI ÖDEMELERİ NASIL YAPILACAK?

“Doğalgaz Tüketim Desteğini hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan hanelere vereceğiz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın, e- Devlet’ten yaptıkları başvuruları onaylandıktan sonra hak sahipliği bulunan vatandaşlarımız PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecek. Diğer yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın ise destek miktarı kartlarına yatırılacak.”

SAĞLIK RAPORUNA GÖRE YÜZDE 5 EK ÖDEME

Sağlık raporu bulunan kronik hastalara veya hayatlarını cihaza bağlı sürdüren vatandaşlara ek ödeme yapacaklarını belirten Bakan Yanık, “Vatandaşlarımızın başvurusu sırasında hastalığına dair raporunu sisteme işlemesi gerekecek. Hastalarımızın yaşadığı hanelere, belirlediğimiz destek tutarına ek olarak yüzde 5 fazla ödeme yapacağız” dedi.

Bakan Yanık, “Ödemesini kendi yapamayacak durumdaki engelli ve yaşlıların da bu süreçte mağduriyet yaşamaması için hak sahibi abonenin faturası ve kimliği ibraz edilerek işlemlerin gerçekleştirilmesi için gerekli kolaylığı sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

DOĞALGAZ FATURA DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Elektronik ortamda alınacak başvuruların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca detaylı inceleceğinin altını çizen Bakan Yanık, “Yapılacak değerlendirme sonrasında başvurusu kabul edilen vatandaşlarımız destekten yararlanmaya hak kazanacak” diye konuştu.

E DEVLET DOĞALGAZ FATURA YARDIMI BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.