Gıda Hattı

Doğal gaza Aralık zammı! Sanayi ve elektrik santralleri tarifeleri yüzde 20 zamlandı

3 Aralık 2021, 00:40
Paylaş
Doğal gaza Aralık zammı! Sanayi ve elektrik santralleri tarifeleri yüzde 20 zamlandı

BOTAŞ, 1 Aralık 2021 tarihinden geçerli olmak üzere büyük sanayi ve ticaret kuruluşları abone grubu ile elektrik üretim amaçlı kullanılan doğal gaz tarifesine yüzde 20 oranında zam yaptı. Konutlarda kullanılan doğal gaz tarifesinde ise bir değişiklik yapılmadı.

Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), konutlar hariç doğal gaz tarifelerinde Aralık ayı doğal zammını bir açıklamayla duyurdu.

“Ülkemizdeki konutlarda Avrupa’nın en düşük fiyatlı doğal gazı kullanılıyor”

1 Aralık 2021 tarihinden geçerli olmak üzere konutlarda kullanılan doğal gaz tarifesinde Aralık ayında bir değişiklik yapılmadığı vurgulanan açıklamada, ülkemizdeki konutlarda Evsel Enerji Fiyat Endeksi’ne (HEPI-Household Energy Price Index) göre Avrupa’nın en düşük fiyatlı doğal gazının kullanıldığının altı çizildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bununla birlikte 2021 yılı başından itibaren Dünya ve Avrupa enerji piyasalarındaki tüketicilerin, piyasalarda yaşanmakta olan olağandışı ve olağanüstü dalgalanmalara bağlı olarak fahiş enerji fiyatlarına maruz kaldıkları kamuoyu tarafından da yakinen bilinmektedir.

Ülkemizde ise bugüne kadar bütün dünyada yaşanan yüksek enerji fiyatları, tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır.

“Tüketicilerimizi asgari düzeyde etkileyecek düzenleme zorunlu hale geldi”

01 Aralık 2021 tarihi itibari ile gelinen bu aşamada tüketicilerimizi imkanlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde bir düzenleme yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Konutlarda kullanılan doğal gaz tarifesinde Aralık ayında bir değişiklik yapılmamıştır. Artan maliyetlerden dolayı Büyük Sanayi ve Ticari Kuruluşları abone grubuna %20 ve elektrik üretim amaçlı kullanılan doğal gaz tarifesine de %20 oranında artış yapılmıştır.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.