Gıda Hattı

Doğal gaz ve elektrik krizi, TBMM’ye taşındı!

26 Ocak 2022, 11:31
Paylaş
Doğal gaz ve elektrik krizi, TBMM’ye taşındı!

İktidarın plansız ve öngörüsüz politikalarıyla kara kışın ortasında ülkeyi enerji krizine soktuğunu belirten CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e “Yaşattığınız krizin sorumluluğunu alıp istifa edecek misiniz?” diye sordu.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, sanayide üretimi durduran doğalgaz ve enerji krizini Meclis gündemine taşıdı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Bulut, Türkiye'nin enerji ihtiyacının karşılanmasında doğalgazın temel kaynakların başında geldiğine, doğalgazın yüzde 99'unun ithal edildiğine, elektrik üretimin 3'te 1'lik bölümünün de doğalgaz ile çalışan santrallerde yapıldığına dikkat çekti.

Fabrikalar şalter indirdi, stok verileri gizlendi!

İran’ın 20 Ocak’tan itibaren doğalgaz akışını ‘teknik sorun’ gerekçesiyle kesmesinin kara kışın ortasında enerji krizinin yaşanmasına neden olduğunu kaydeden Bulut, “Türkiye’de sanayi ve santrallerde doğalgaz ve elektrik tüketiminde sınırlamalara gidilmiş, Organize Sanayi Bölgelerinde faaliyet gösteren 67 binden fazla fabrika şalter indirerek üretimi durdurmak zorunda kalmıştır” dedi.

Depolardaki doğalgaz miktarının azlığı ve BOTAŞ’ın hazırlıksız yakalanmasının ortaya çıkmasının ardından BOTAŞ ve EPİAŞ sitelerinde Silivri ve Tuz Gölü doğalgaz depolarındaki stok miktarını günlük olarak gösteren verilerin kaldırıldığını belirten Bulut, Ocak ayına depolarda yetersiz gazla girildiği, önceki senelere göre yaklaşık 1 milyar metreküp daha az gaz depolandığı yönünde iddiaları hatırlattı.

Doğal gaz borç nedeniyle mi kesildi?

CHP’li Bulut, Bakan Dönmez’in yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-İran ile yaşanan enerji krizinin gerçek nedeni nedir? Türkiye'nin, İran'a olan doğalgaz borcunu ödemediği ya da ödeyemediği için kesinti yapıldığı iddiası doğru mudur?

-Silivri ve Tuz Gölü doğalgaz depolarına en son ne zaman doğalgaz depolanmıştır? Doğalgaz depolanmamasının gerekçesi nedir?

Verileri kaldırın talimatını kim verdi?

-Doğalgaz depolarına ait enjeksiyon, geri üretim ve depodaki gaz miktarı verilerini kanunen yayımlamak zorunlu olduğu halde Silivri ve Tuz Gölü doğalgaz depolarındaki stok miktarını günlük olarak gösteren veriler neden kaldırılmıştır? Kaldırılması talimatını kim vermiştir?

-Rusya, Azerbaycan ve Nijerya ile doğalgaz alımı için yapılan sözleşmelerin süresi dolduğu halde neden yenilenmemiştir? Enerji kriziyle karşı karşıya kalınacağı neden öngörülememiştir? Bu plansızlığın ve öngörüsüzlüğün sorumlusu kimdir?

Sanayinin kesinti zararları karşılanacak mı?

-Enerji kesintisinin ekonomiye maliyeti ne kadar olmuştur? Üretimi aksayan fabrikaların zararını karşılamak yönünde bir hazırlığınız olacak mıdır?

-Bakanlığınızın enerji kriziyle ilgili herhangi bir acil eylem planı var mıdır?

-Kara kışın ortasında Türkiye’yi enerji krizine sokan bakan olarak istifa edecek misiniz?

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.