AramaArama
Gıda Hattı

Doğadaki en sıra dışı hafızanın sahibi, hiçbir anısını unutmuyor!

18 Ağustos 2021, 15:19
Paylaş
Doğadaki en sıra dışı hafızanın sahibi, hiçbir anısını unutmuyor!

Yapılan araştırmalar, zamanla hafızasının hiç bozulmadığı tek hayvanın mürekkep balığı olduğunu gösterdi.

Geçen haftasonu ne yediğinizi hatırlıyor musunuz? Veya geçtiğimiz yıl bugün ne yediğinizi? Yapılan bir araştırmaya göre mürekkep balığı yaşlı olsa dahi bunu hatırlayabiliyor.

Çalışmadan elde edilen sonuçlar Proceedings of the Royal Society B dergisinde yayınlandı.

İnsanlarda geçmiş olayların ‘ne-nerede-ne zaman’ gibi detayları, olaysal bellek olarak adlandırılık. Semantik hafıza ise detayları olmaksızın geçmişte öğrenilenleri kapsıyor. Araştırmacılar burada ‘olaysal bellek benzeri’ bir hafızayı kastediyor ve bunun mürekkep balığının çiftleşme davranışıyla bağlantısı olduğunu düşünüyor.

Mürekkep balığının bu çalışmada incelenme sebebi, birkaç yıl yaşaması. Bu sayede ömürleri boyunca anıların kıyaslanması daha kolay oluyor. Yeni deneylere göre, hafızaları hiç eskiden, canlı şekilde kalıyor.

Araştırma ekibinden, karşılaştırmalı psikoloji uzmanı Alexandra Schnell, “Mürekkep balıkları nerede, ne zaman, ne yediğini hatırlayabiliyor. Bu hatıraları, gelecekteki yeme kararlarını yönlendirmede kullanıyor. Şaşırtıcı olan, bu becerilerini yaşlanma ile kaybetmemeleri. Üstelik kas işlevi ve iştah kaybı gibi yaşlanma belirtileri göstermelerine rağmen, hafızaları körelmiyor” diye konuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.