Gıda Hattı

Dört Kişilik Ailenin Aylık Gıda Harcaması 700 YTL'ye Yaklaştı

27 Kasım 2007, 15:51
Paylaş

Türk-İş’in yirmi yıldır her ay düzenli yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” çalışmasının Kasım 2007 sonuçları açıklandı. Buna göre, Kasım 2007 itibariyle, dört kişilik bir ailenin “mutfak” için yapması gereken harcama tutarı (açlık sınırı) 697,16 YTL, gıda ile birlikte konut, giyim, ulaşım, sağlık, eğitim, kültür gibi diğer zorunlu harcamaların karşılanabilmesi için eve girmesi gereken toplam tutar (yoksulluk sınırı) 2 bin 270,89 YTL olarak hesaplandı.

Mutfak enflasyonu Kasım 2007 itibariyle aylık yüzde 6.07 oldu. Yılbaşından bu yana yüzde 13.32 artan aylık asgari gıda harcaması tutarında, son on iki aydaki artış ise yüzde 15.19 düzeyinde gerçekleşti. Gıda harcamasında yıllık ortalama artış ise yüzde 11.63 oranında oldu.Araştırmada, geçerli olan net asgari ücretin aylık 419,15 YTL olduğu hatırlatılarak, asgari ücretin karın tokluğuna çalışmak için yapılması gereken gıda harcamasını dahi karşılamadığı vurgulandı.

Türk-İş'in hesaplamasına göre, Türkiye’de açlık ve yoksulluğun bedeli son fiyat artışlarıyla giderek yükseliyor. Soğuk hava koşullarının etkilediği meyve-sebze fiyatları, uzun zamandır gündemde olan ekmek zammı, bakliyattaki dönem artışı gibi etkenler bir araya gelince çalışanların mutfağı yangın yerine döndü. “Mutfak enflasyonu” anılan dönemde yüksek artış gösterdi. Araştırmada şöyle denildi:

“Bir yıl öncesine göre mutfak harcamasının 92 YTL ve insan onurunun gerektirdiği yaşam düzeyini karşılayacak toplam harcamanın 300 YTL arttığı dikkate alındığında, özellikle dar ve sabit gelirli kesimlerin gelir düzeylerinin yetersizliği ortaya çıkmaktadır. Bu durum, ekonomik büyüme sağlanmasına karşın refahın adil dağılmadığının ve yardıma muhtaç aile sayısının artmakta olduğunun göstergesi olmaktadır.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.