Gıda Hattı

Dönere Standart Geldi, Yağ Oranı En Çok Yüzde 25 Olacak

2 Kasım 2007, 16:42
Paylaş

Türk Gıda Kodeksi'ne döner de eklenerek belli standartlara bağlandı. Buna göre dönerde en çok yüzde 25 yağ, en çok yüzde 2 tuz kullanılabilecek, nişasta ve nişasta içeren bağlayıcılar kullanılamayacak.

Resmi Gazete'nin yayımlanarak yürürlüğe giren Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tebliği ile dönerin tanımı yapılırken, yaprak dönerin tamamının yaprak haline getirilmiş kırmızı ettin, kıyma dönerin en az yüzde 10 yaprak kırmızı etten, karışık dönerin de en az yüzde 60 yaprak kırmızı etten yapılması öngörülüyor.

Çiğ döner artı 4 derece üzerinde muhafaza edilemeyecek ve satışa sunulamayacak ve bu ürünlerin raf ömrü pişirilme süresi dahil en fazla 24 saat olacak.

Dondurulmuş dönerler -18 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda muhafaza edilemeyecek, depolanamayacak ve satışa sunulamayacak. Bu ürünlerin raf ömrü de 6 ayı geçmeyecek.

Tavuk ve hindi döneri

Öte bir başka tebliğle yandan tavuk ve hindi etleriyle yapılan dönere de tanım getirilerek, bunların hazırlama, saklama ve satış koşulları da düzenlendi.

Bu dönerlerin içerdiği yağ oranı en fazla yüzde 15, tuz oranı da en fazla yüzde 2 olacak. Aynı şekilde bu ürünlerde de nişasta ve nişasta içeren bağlayıcı maddeler kullanılamayacak. Tavuk-hindi dönerin saklama koşulları ve tüketim süreleri de kırmızı etle aynı şekilde uygulanacak.

Öte yandan ergin-çıkma kanatlı hayvanlardan elde edilen kanatlı etleri direkt tüketime sunulamayacak, sadece gıda sanayinde kullanılabilecek. Halen faaliyet gösteren ve bu tebliğlerin kapsamındaki ürünleri üreten ve satan işyerleri bu tebliğin yayımı tarihinden itibaren 6 ay içinde bu tebliğ hükümlerine uymak zorunda olacak. Bu süre içinde gerekli düzenlemeleri yapmayan işyerleri ve satış yerlerinin faaliyetine izin verilmeyecek. Bu işyerleri hakkında yasal işlem yapılacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.