Gıda Hattı

Doç. Dr. Yavuz Dizdar'dan yoğurt açıklaması

25 Kasım 2018, 14:30
Paylaş
Doç. Dr. Yavuz Dizdar'dan yoğurt açıklaması

Yoğurdun sağlığa etkisi ile ilgili açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Yavuz Dizdar, açık ve ambalajlı yoğurtları karşılaştırdı.

Çapa Tıp fakültesi Öğretim Üyesi Onkolog Doç. Dr. Yavuz Dizdar, Demirören Haber Ajansı'na açıklamalarda bulundu. Yoğurdun sağlık açısından önemine değinen Dizdar, hastalıklardan korunmak için yoğurt yenilmesi gerektiğini belirtti.

DHA'ya açıklamalarda bulunan Yavuz Dizdar, iyi bir ev yoğurdu yapmak için açık süt kullanılması gerektiğini, piyasadaki pastörize günlük sütlerin belli bir işlemden geçtikleri için bunlarla yapılacak yoğurdun kıymet kaybedeceğini söyledi.

"Gerçek yoğurt hafif sulanır."

Ev yoğurdu için tarif de veren Dizdar, sütün bir taşım kaynatıldıktan sonra mayalanması için ılıması gerektiğini söyledi. Dizdar yoğurt mayalamak için hazır maya, nohut veya yoğurttan faydalanılabileceğini belirtirken bunların her birinin yoğurtta farklı bir ekosistem oluşturacağını, standart yoğurt diye bir şeyin olmadığını ifade etti.

DHA'ya yaptığı açıklamada yoğurdun kıvamının hava sıcaklığı, süt, hayvanın beslenmesi gibi etkenlere bağlı olduğunu söyleyen Dizdar, gerçek yoğurdun manda sütü haricinde kaskatı olmayacağını, hafif sulanacağını vurguladı. Yavuz Dizdar bebekler ve çocuklar için tatlı, erişkinler için ekşi yoğurdun makbul olduğunu, ekşime sonucu detoks için gereken maddelerde artış olduğunu belirtti.

yogurt-gidahatti

"Piyasadaki ürünlere bir şey katıldığı iddiası doğru değil."

Sütün bir yaşam formu olduğunu, besin maddesi olmadığını da söyleyen Dizdar; bu yaşam formunun peynir, yoğurt ya da kefire dönüştürülerek insanlara farklı kaynaklar sağlandığını ifade etti. Piyasadaki ürünlerin raf ömrünün uzaması için homojenizasyon işleminden geçtiğini aktaran Dizdar; piyasadan alınan ayran, yoğurt, kutulanmış ürünlerle eksiklerin karşılanmasının mümkün olmadığını belirtti.

Piyasadaki ürünlere "bir şey katıldığı" endişesine de değinen Dizdar, bu ürünlere bir şey katılmadığını, ancak ürünlerin katma değerinin ortadan kaldırılmasıyla bozulmamaya başladığını, bunun vücut için eksiklik olduğunu ifade etti. Bütün hastalıkların bir katığın ya da bir kimyasalın fazlalığı ile oluşmadığının altını çizen Doç. Dr. Yavuz Dizdar, vücudun savunması zayıfladığında hastalıkların ortaya çıktığını, teraziyi yükseltmek isteyenlerin yoğurt yemesi gerektiğini vurguladı.

sokak-sutu-gidahatti

Sokak sütü konusunda uyardılar

Gıda zincirinden ve akademiden uzmanlar daha önce yaptıkları açıklamalarda açıkta satılan süt ve yoğurtların riskleri hakkında toplumu uyarmıştı. Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, sokak sütü olarak tabir edilen, genellikle uygun olmayan koşullarda üretilen sütlerin büyük bölümünde mikrobiyolojik anlamda kalite eksikliği olduğunu, açık sütlerdeki mikropların bazılarının verem, hamilelerde düşük, ishal gibi birçok hastalığa neden olabildiğini ifade etmişti.

Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Süt İşleme ve Mühendisliği Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Nurcan Koca da sokak sütü kullanımının tüketicileri ciddi sağlık sorunları ile baş başa bırakabildiğini belirtmişti.

Ambalaj Sanayicileri Derneği Başkanı Sadettin Korkut ise yaptığı açıklamada "köy yoğurdu", "ev yoğurdu" iddiası ile açıkta satılan ürünlerin sağlığı tehdit ettiğini söyleyerek toplumu uyarmıştı. Korkut, açıkta satılan ve kontrol altında olmayan sütlerden üretilen yoğurtların sağlık için büyük tehlike oluşturduğunu belirtmişti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.