Gıda Hattı

DNA çalışması: 20 bin yıl önce de koronavirüs salgını çıkmış!

26 Haziran 2021, 17:25
Paylaş
DNA çalışması: 20 bin yıl önce de koronavirüs salgını çıkmış!

Yapılan bir DNA analizi, 20 bin yıl önce Asya’nın doğusunda koronavirüs salgını yaşandığını gösterdi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Current Biology dergisinde yayınlandı.

Sonuçlar, 20 bin yıl önceki salgının insan DNA’sında izler bıraktığını, günümüzde Çin, Japonya ve Vietnam olan bölgelerdeki insanların DNA’sında bu izlere rastlandığını gösterdi.

Bu bölgelerdeki modern toplulukların 42 geninde, koronavirüs ailesine yönelik genetik adaptasyonu işaret eden kanıtlar saptandı.

Koronavirüs, aslında geniş bir canlı ailesinin adı. COVID-19 hastalığına yol açan SARS-CoV-2 virüsünün yanında, MERS ve SARS gibi hastalık yapan başka virüsler de bulunuyor.

Tarihteki virüs salgınlarının izlerini gösteren bu çalışma, gelecekteki salgınların ele alınma biçiminde faydalı olacak sonuçlar verdi.

| mRNA aşıları vücuttaki genleri etkiliyor mu? |

rna düzenlemePandemiler insanlık tarihi kadar eski!

Pandemiler yalnızca günümüze ait bir sorun değil. Yalnızca 20. yüzyılda 3 farklı grip virüsü varyantı, milyonlarca insanı öldüren salgınlara yol açtı.

Bunlar, 1918 – 1920 arası etkili olan İspanyol gribi, 1957 – 1958 arası etkili olan Asya gribi ve 1968 – 1969 arası etkili olan Hong Kong gribiydi.

Virüs ve diğer patojenlerin yol açtığı salgınların tarihi binlerce yıl geriye gidiyor. Bu etkileşimlerin daha da eskiye, tarih öncesine bile gitmesi muhtemel.

Antik çağlarda, atalarımızın yaptığı göçler, onların yeni patojenlerle karılaşmalarına neden oldu. Diğer çevresel güçlükler gibi, yeni patojenlerle karşılaşmak da, atalarımızın hayatta kalmasını sağlayan adaptasyonları tetikledi.

Yeni araştırmada, ekip dünyadaki 26 farklı nüfustan 2.500 insanın genomunu bilgisayarda analiz etti. Viral etkileşim proteinlerini 42 farklı insan geninde, adaptasyon izlerine rastlandı.

Bu sinyaller yalnızca 5 farklı toplumda tespit edildi. Tümü de Doğu Asya’da, koronavirüs ailesinin esas çıkış bölgesindeydi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.