AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Diyet yapanlar ne tür müzik dinlemeli?

Diyet yapanlar ne tür müzik dinlemeli?
20 Mayıs 2017, 12:18

Ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, ameliyat sonrası yoğun bakımda uyguladıkları müzik terapisi ile hastaların daha rahat uyuduklarını, ağrıları olmadığını söyledi. Sönmez, diyet yapanlar için de iştah kesen müzik tüyoları verdi.

İzmir’in Çeşme ilçesinde 19-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenen İzmir Eczacılık Günleri devam ediyor.

Müziğin tedaviye katkısı

Etkinlikte “Müzikoterapi” konulu konuşmasıyla ilgi odağı olan Kalp Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, müzikle tedavi konusunda bilgiler verdi, müziğin insan üzerindeki etkilerini anlattı.

izmir-eczacilik-gunleri-bingur-sonmez-gidahattiMüzikle terapinin bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Sönmez, “Batı ülkelerinde müzikle tedavi yoğun bakımlarda bir CD çalarak, her hastaya aynı müziği dinleterek yapılmaktaydı. Fakat bu başarılı bir tedavi değil. Müzikle tedavi bire bir yapılan bir terapidir. Biz kendi hastanemizde yoğun bakımda uyanmış olan her hastaya sabah akşam 15'er dakika müzik terapi yapıyoruz. Bu hastaların uyanıklık durumuna, ruhsal durumuna ilişkin bir görüşme yapıyoruz. Çünkü bir hastaya çaldığınız ney, diğer hastayı rahatız edebilir” dedi.

Yaklaşık 15 yıldır bu tedaviyi uyguladıklarını ifade eden Sönmez, “Son 5 yıldır yoğun bakımda insanlar uykusuzluk çekmiyor. Hastalarımız son derece rahat uyuyorlar. Yoğun bakımda bir hastayı ilaçla uyutamıyorken bile güzel bir ney terapiyle uyutabiliyoruz. 15 hasta üzerinde yaptığımız çalışmalarda ney terapiyle tansiyonlarının düştüğünü, nabızlarının yavaşladığını ve oksijenin arttığını tespit ettik” diye konuştu.

bingur-sonmez-gidahattiDiyet yapanlara uyarı

Müziğin, türüne göre iştah açıcı etki gösterebildiğini de dile getiren Bingür Sönmez, “Bir restoranda hicaz çalıyorsa restoran iflas eder. Çünkü hicaz, diyet müziğidir. Restoranlarda rast çalmalı. Diyet yapanların mutlaka hicaz dinlemeleri lazım. Hicaz dinleyenlerin iştahları kapanır. Eğer rast dinlerlerse devamlı yemek yerler” uyarılarında bulundu.

zade-vital-tesisleri-gidahattiHelvacızade’den Avrupa’nın en büyük üretim tesisi

İzmir Eczacılık Günleri’ne destek veren ve doğal besin desteği Zade Vital markaları için stant açan Helvacızade şirketinin CEO'su Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil de, Türkiye'nin çok zengin endemik bitkilere sahip olduğunu söyledi. Büyükhelvacıgil, “Naturel supplementler yaptık. Şu an yaklaşık 13 bin 750 eczanede varız. Türkiye'de ilk defa bir yaşam markası oluşturduk. Yaklaşık 40 milyon avroluk bir yatırım yaptık. 1 milyar kapsül üreten Avrupa'nın en büyük üretim tesisine sahibiz. Dünyada patentini aldığımız alerjik rinit tedavisinde kullanılan, Sağlık Bakanlığından da ruhsatlı ürünlerimiz var” dedi.

Ürünlerinin yüzde 100 bitkisel olduğunu dile getiren Mevlüt Büyükhelvacıgil, tohumların oluşumundan başlayan bir üretim uygulamasına sahip olduklarını da kaydetti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.