Gıda Hattı

Diyarbekirspor Token (DIYAR TOKEN) nasıl alınır? Diyarbekir token nedir?

24 Ekim 2021, 14:26
Paylaş
Diyarbekirspor Token (DIYAR TOKEN) nasıl alınır? Diyarbekir token nedir?
Diyarbekirspor Token (DIYAR TOKEN) nasıl alınır? Diyarbekir token nedir? Atağa geçen kripto para piyasasında bir hamle de DIYAR Token'den geldi. Kulübün kripto para işlemleri, Bitexen üzerinden gerçekleşiyor. Peki Diyarbekirspor Token (DIYAR TOKEN) nasıl alınır? Diyarbekir token nedir?

Diyarbekirspor Token (DIYAR TOKEN) nasıl alınır? Diyarbekir token nedir? Atağa geçen kripto para piyasasında bir hamle de DIYAR Token'den geldi. Kulübün kripto para işlemleri, Bitexen üzerinden gerçekleşiyor. Peki Diyarbekirspor Token (DIYAR TOKEN) nasıl alınır? Diyarbekir token nedir?

Bitcoin'in dün 67 bin seviyesine gelerek rekor kırmasının ardından kripto piyasası hareketlendi. Bitexen tarafından, Diyarbakır Token'in (DIYAR) ön satışa başladığı da bu süreçte duyuruldu.

Türkiye'de konusunda güenirlik kazanan Bitexen'den yapılan açıklamaya göre Diyarbakır Token (DIYAR) için sınırlı alım alternatifleri sunulacak.

Bugün 13.00’te başlayan işlemlerle beraber gözler Bitexen'e ve bu para birimine çevrildi.

DIYAR TOKEN ÖN SATIŞLA YATIRIMCI İLE BULUŞTU

Türkiye'de Fan Token projeleri ile piyasaya adım atan kulüplere Diyarbekirspor da eklendi. Kripto para sektöründe hacmi 500 milyon doları bulan Fan tokenlar, kulüplere sağladıkları gelirin beraberinde taraftarlarıyla takım arasında sinerjiyi artırıyor ve bir kazanç sistemi oluşturuyor.

KRİPTO PARA YATIRIMLARI KAZANDIRIYOR

Yeşil-kırmızılı takım Diyarbekirspor, Token’in kripto para sektöründe kısa sürece rağbet görerek iyi bir noktaya geldiğini ve bu girişimden hem token alanların hem kulüpler kazanacağını ifade ediyor.

DİYARBEKİRSPOR TOKEN NASIL ALINIR?

Kulübün kripto para işlemleri, kripto para sektöründe Bitexen üzerinden yapılıyor.

Kripto para nedir?

Kripto para, güvenlik açısından kriptoloji bilimini kullanan, dijital ve sanal bir para birimidir ve matematik temelli şifrelenmişlerdir. Banka kartlarımız, sanal kartlarımız ya da sanal ortamda yapmış olduğumuz her işlemde senelerdir bu paraları kullanıyorduk esasında. Bankaların kasalarından fiziksel olarak paralar çıkmadan, sanal olarak paraları harcıyorduk ve bir bakıma bu paralar da kripto paralardı çünkü yalnızca sistemlerde rakamsal değişiklikler meydana geliyordu. Yeni nesil kripto paralar da temelde bu mantıkla çalışıyor diyebiliriz. Dünyadaki diğer para birimlerine nazaran bu kadar çok ilgi görmesinin ve sevilmesinin ana sebebi ise organik bir yapıda olması. Yani herhangi bir hükümet ya da merkezi otorite tarafından yönetilemiyor, henüz. Bu da, bu para biriminin daha güvenilir olarak anılmasını sağlıyor.

Kripto para nasıl üretilir?

Paraların merkezi bir otorite ya da hükümete bağlı olmadığını belirtmiştik. Bu paraların üretimi de tıpkı varlıkları gibi bütünüyle kullanıcı temelli bir modele sahip. İlk olarak bilmemiz gerekli olan şey, her kripto para biriminin belirli bir üretim sınırı vardır. Bitcoin'i örnek alacak olursak ilk yayımlanan protokollerinde yalnızca 21 milyon Bitcoin bulunabilir maddesi yer almakta. Yani üretim açısından bir sınırı bulunuyor. Bu sebeple de gün geçtikçe bu paraya olan rağbet artıyor çünkü bulunması giderek zorlaşıyor ve daha küçük parçalara bölünüyor.

Üretim işlemine tekrar dönecek olursak kripto para üretim işlemi kelimenin tam manası ile madencilik (mining) biçiminde oluyor. Yani nasıl altın bulmak için kazılar yapılıyorsa kripto para bulmak için de matematik sorunları, yazılımlar tarafından çözülmeye çalışılıyor. Herkesin çözebilme ve üretebilme hakkı olduğu için de en çok çalışan, daha çok üretiyor diyebiliriz. Evet, siz de gerekli teknolojik sistemlere (temel olarak işlemci gücü ve internet bağlantısı) sahipseniz siz de bu üreticilerden biri olabilirsiniz.

Bitcoin / Kripto para nasıl alınır?

Kripto paraların en popüleri ve en çok yatırım yapılan olan Bitcoin gibi farklı kripto para türlerini de alım satımı yapabileceğiniz birçok site bulmuyor. Peki Bitcion veya diğer kripto paralar nasıl alınır? İşte Türkiye'deki kripto para borsalarından kripto para alım ve satış işlemlerini nasıl yapacağınız ile ilgili bilgiler.

Blockchain nedir?

Kelime anlamı "blok zinciri" olan blockchain aslında bu anlamı karşılıyor. En çok bitcoin ile adı duyulan blockchain, aslında "veri" olan her yerde kullanılabilecek bir teknolojidir. Bitcoin'de bloklar kripto para alışverişine dair bilgileri barındırırken bir başka kullanım alanı olarak sağlık sektöründe hastaların en küçük tıbbi bilgilerini taşıyor olabilir. Bu sistem bloklar halinde ve dağıtık olarak kullanıldığı için takibi mümkün olmayacak bir hale geliyor. Sizden çıkan bilgi, karşı tarafa ulaşana ve kodlar eşleşip bu bilgi açığa çıkana kadar kimse tarafından erişilemiyor, yönetilemiyor veya yönlendirilemiyor.

Bitcoinde kullanılan blockchain teknolojisini ele alacak olursak eğer bloklar üzerinde para alışverişi bilgileri taşınıyor ve her bir işlemin doğruluğu, "bitcoin" kazanmak için problem çözen madenci adı verilen kişiler tarafından sağlanıyor. Böylece yapılan işlemin doğruluğu kesinleşmiş oluyor.

Diyanet'e göre kripto haram mı, caiz mi?

Soru: Dijital kripto paraların kullanımının dini hükmü nedir?

Cevap: Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.

Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir.

Bitcoin haram mı?

Diyanet'ten yapılan açıklamaya göre kripto para/Bitcoin günah mıdır sorusuna "Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir." denilerek, kripto paranın caiz olmadığı aktarılmış.

Kripto para (veya kripto varlık), işlemlerini güvenceye almak için kriptografi yani şifreleme kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsurdur. Kripto paralar bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal dövizdir. Kripto varlıklar, merkezi elektronik para ve merkezi bankacılık sistemlerin aksine tümüyle merkeziyetsizlerdir. Her bir kripto paranın merkeziyetsizliği, umumi işlem veri tabanı olan dağıtık muhasebe defteri (ledger) olarak işlev gören bir blok zincirinden gelmektedir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.