AramaArama
Gıda Hattı

Diyanet, Kurban Hizmetleri Tebliğini yayımladı

19 Haziran 2021, 11:33
Paylaş
Diyanet, Kurban Hizmetleri Tebliğini yayımladı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan Tebliğe göre, kurban satış alanlarına maskesiz girilmeyecek, kurban kesim yerlerinde randevu sistemi uygulanacak. İstanbul’un Anadolu yakasına kurbanlık girişlerine 5 Temmuz’dan itibaren izin verilecek.

2021 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ, 19 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğle, kurban kesmek isteyen vatandaşların kurbanlarının dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun olarak hayvana en az acı verecek şekilde kesmelerine veya vekaletle kestirmelerine yardımcı olunması, kurban satış ve kesim yerlerinin belirlenmesi, kesim yapacak kişilerin eğitilmesi, alınacak tedbirler ve bu konulara ilişkin diğer hususlar düzenlendi.

Kurban satış yerleri

Diyanet İşleri Başkanlığının Tebliğine göre, kurban satış yerlerine maskesiz girilmeyecek. Hayvan satış alanında 8 metrekareye bir kişi olacak şekilde kontrollü insan girişi sağlanacak, tokalaşarak pazarlık yapılmayacak.

Kurban satış yerleri İstanbul’da bayramdan 15 gün, diğer illerde ise 1 ay önce hazır hale getirilecek. Bu tarihten önce kurbanlık hayvanların satış yerlerine girişine izin verilmeye

İstanbul’un Anadolu yakasına kurbanlık hayvan girişleri 5 Temmuz 2021 tarihinden itibaren başlayacak.

kurban-kesimi-gidahatti (10)Kesimler için randevu sistemi

Kurbanlar, park, cadde, meydan gibi yerlerde kesilemeyecek.

Kesim yerlerinde yoğunluk oluşmaması için geçen yıl olduğu gibi randevu sistemi uygulanacak, kesim yerleri resmi görevliler tarafından denetlenecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.