AramaArama
Gıda Hattı

Diyanet İşleri Başkanlığı, vekaleten kurban kesim bedellerini belirledi

1 Temmuz 2019, 10:56
Paylaş
Diyanet İşleri Başkanlığı, vekaleten kurban kesim bedellerini belirledi

Türkiye Diyanet Vakfı’nın belirlediği vekaletle kurban bedeli, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tarafından açıklandı. Yurt içinde 890, yurt dışında ise 725 TL olarak belirlenen bedelle, bu yıl ilk kez mobil bağış uygulaması yoluyla da bağışlar gerçekleştirilebilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) ortaklaşa yürüttüğü “2019 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Programı Tanıtım Toplantısı”, Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

“Dünyanın ihtiyaç duyulan her yerine yardım eli uzatılıyor”

Toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, insanlığın günümüzde pek çok sorun ve sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını ifade ederek, “Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Türkiye Diyanet Vakfımız; dünyanın ihtiyaç duyulan her yerine dil, din, ırk, mezhep, meşrep, farkı gözetmeksizin yardım elini hep uzatmıştır ve inşallah uzatmaya da devam edecektir” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığının Türkiye Diyanet Vakfı ile birlikte 1993 yılından itibaren vekâletle kurban kesim organizasyonu yaptığını hatırlatan Erbaş, “Bu manada vakfımız; milletimizin kurban vekâletlerini, emanet bilinciyle ve büyük bir hassasiyetle yürütmekte, tam bir titizlik ve şeffaflıkla, dinimizin esaslarına uygun olarak, güven ve emanete riayet şiarıyla yerine getirmektedir. Kurbanlar, vekâlet sahiplerinin isimleri tek tek okunarak bizzat Diyanet İşleri Başkanlığımızda görev yapan hocalarımızla, vakfımızın görevli ve gönüllüleri nezaretinde yerine getirilmektedir” ifadelerini kullandı.

“Halkımızın iyilik elini 20 milyonu aşkın mazlum ve muhtaca ulaştırmayı hedefliyoruz”

“Kurban Bayramı’nda ülkemizdeki ihtiyaç sahiplerine ve bütün dünyadaki mazlum, mağdur ve muhtaçlara bayram sevincini ve milletimizin iyilik elini taşıyacağız” diyen Ali Erbaş, şöyle devam etti:

“Daha çok mazlum ve muhtaç insanın yüzünü güldürmek ve bir nebze de olsa onların da bayramı yaşamalarına katkıda bulunmak için “Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” temasıyla daha büyük bir heyecan ve özveri ile hep birlikte gayret edeceğiz. 2019 yılı Vekâletle Kurban Kesim Programı kapsamında, yurt içinde ve yurtdışında 20 milyonu aşkın mazlum, mağdur, muhtaç ve sığınmacı kardeşimize halkımızın iyilik elini ulaştırmayı hedefliyoruz. Bunun için, görevli ve gönüllülerimiz başta olmak üzere bağış aşamasından, kesilen kurbanların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına kadarki süreçte, ülkemizdeki ve yurt dışındaki din görevlisi hocalarımız ile yardımcı kuruluşlardaki çalışanlar olmak üzere yaklaşık 6 bin 500 kişilik bir ekiple bu yılki kurban organizasyonumuzu gerçekleştireceğiz.”

Erbaş, vekâletle kurban hizmetinin Türkiye’de müftülükler, yurt dışında ise büyükelçilikler, müşavirlikler, ataşelikler, koordinatörlükler ve ilgili ülkelerdeki dini idareler ve yerel kuruluşlarla işbirliği içerisinde yürütüldüğünü söyledi.

“2018’de Türkiye Diyanet Vakfı’na 430 bin hisse kurban emanet edildi”

2018 yılında Türkiye Diyanet Vakfı’na 430 bin 8 hisse kurban emanet edildiğini belirten Başkan Erbaş, “Yurt içinde il ve ilçeler olmak üzere 287 merkezde, yurt dışında 143 ülkenin 436 bölgesinde bizzat gönüllü ve görevlilerimizin nezaretinde kesilmiş ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılmıştır. 2018 yılında vakfımıza vekâlet verilen kurban sayısında bir önceki yıla göre 182 bin 809 hisse fark ile yüzde 76 oranında bir artış meydana gelmiştir” ifadelerini kullandı.

“FETÖ, özellikle mali ibadetleri istismar ederek hain ve gizli emellerine alet etmiştir”

FETÖ’nün insanların inanç ve ibadetleri üzerinden yapmış olduğu istismara da değinen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, şöyle devam etti:

“15 Temmuz hain darbe girişimiyle ifşa olan FETÖ ihanet şebekesi, inancımız ve ibadetlerimiz konusunda çok hassas ve dikkatli olmamız gerektiğini açıkça ortaya koymuştur. Zira söz konusu meşum yapı, bilhassa mali ibadetleri istismar ederek Müslümanların iyilik duygularını hain ve gizli emellerine alet etmiş, kurban ibadetini tam bir menfaat çarkına dönüştürmüştür. Topladığı zekât, sadaka gibi yardımları suistimal ettiği, vekâlet olarak aldığı kurbanları yerine getirmediği, süfli emelleri uğruna usulsüz ve ahlaksız bir biçimde televizyon programlarına, başka ülkelerde menfaatleri için lobi faaliyetlerine, toplantı ve gezi etkinliklerine, milletimiz ve memleketimiz aleyhine çalışan merkezlere peşkeş çekerek harcadığı acı bir şekilde ortaya çıkmıştır.  Dolayısıyla her zaman iyilik ve hayra öncülük eden alicenap milletimizi başta kurban ibadeti olmak üzere dini konularda daha dikkatli ve hassas olmaya davet ediyorum. Bu manada Diyanet İşleri Başkanlığımız, yurt içinde ve yurt dışında bütün mensuplarıyla, doğru, şeffaf ve güvenilir biçimde milletimize rehberlik etmektedir ve etmeye devam edecektir.”

Vekaletle kurban bedeli; yurt içi 890, yurt dışı 725 TL

2019 yılı kurban bedellerini de açıklayan Erbaş,  “Yapmış olduğumuz hesaplama ve müzakereler sonucunda Türkiye Diyanet Vakfı olarak bu yıl vekâlet yoluyla kurban kesim bedellerini yurt içi 890 TL, yurt dışı 725 TL olarak belirledik” dedi.

TDV’nin yürütmüş olduğu çalışmalara ve vekaletle kurban organizasyonuna destek vermek isteyenlerin www.tdv.org ve bagis.tdv.org adreslerinden online olarak bağış yapabileceklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Bu yıl ilk kez Android ve Apple Store mağazalarından indirilebilen mobil bağış uygulamamızdan da bağışlarını gerçekleştirebilirler. Ayrıca il ve ilçe müftülükleri, TDV şubeleri, cami görevlileri, tüm PTT şubeleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla da hayırseverlerimiz Türkiye Diyanet Vakfı kurban programına katılım sağlayabilirler. Vatandaşlarımız 0312 416 90 00 numaralı çağrı merkezini arayarak kurban vekâleti hakkında detaylı bilgi alabilir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız da Din Hizmetleri Müşavirlikleri ve Ataşelikler ile bu ülkelerdeki cami dernekleri ve din görevlisi hocalarımız vasıtasıyla kurban bağışlarını güvenle yapabilirler.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.