AramaArama
Gıda Hattı

Diyanet belirledi: Bir SMS, bir fitre!

30 Nisan 2019, 11:15
Paylaş
Diyanet belirledi: Bir SMS, bir fitre!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 2019 yılı Ramazan ayı teması olarak “İnfak Kalpleri Birleştirir” sloganıyla “Ramazan ve İnfak” başlığının belirlendiğini açıkladı. Ramazan’da tüm GSM operatörlerine bağlı faturalı ve faturasız hatlardan 5601’e SMS göndererek fitre bağışında bulunulabilecek. Bir SMS ücreti, bir Fitre bedeli olan 23 TL olacak.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul’da İslam Araştırmaları Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, 2019 yılı Ramazan ayı temasını kamuoyu ile paylaştı.

Diyanet, 2019 yılı Ramazan ayı temasını belirledi

5 Mayıs Pazar günü ilk teravih namazının kılınacağını ve 6 Mayıs Pazartesi günü de ilk orucun tutulacağını ifade eden Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak her Ramazan ayında İslam’ın hayat veren ilkelerinden birini gündeme taşıdıklarını belirterek, “Bu yıl da yardımlaşmanın, dayanışmanın ve kaynaşmanın kilit kavramlarından biri olan “infak” temasını gündeme taşıyoruz. “Ramazan ve İnfak” birbiriyle bütünleşen iki yüce değer olarak bu yıl oruç ayında gerçekleştireceğimiz faaliyetlerimize mihver olacak. “İnfak Kalpleri Birleştirir” sloganıyla müminleri maddi ve manevi anlamda infakta bulunmaya, yarım hurmayla da olsa korunmaya, arınmaya ve gönüllerimizi buluşturmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Diyanet İşleri Bakanı Erbaş, ayrıca Türkiye Diyanet Vakfı olarak “Kardeşlerini Unutma! Beklenen Sensin” çağrısıyla sınırları aşan bir iyilik daveti yaptıklarını dile getirerek, “Özellikle bu yıl “Kardeşliğimiz Zekâtla Bereketlensin” sloganıyla, bütün dünyanın ihtiyaç duyduğu, özlemini çektiği eşsiz bir yardım sistemi olan zekât ibadetini gündem yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“İftar sofralarında israf ve gösterişten uzak durulmalı”

Ramazan atmosferinin neşe ve coşkusunun en fazla yaşandığı yerin, iftar sofraları olduğunu vurgulayan Erbaş, “Bu huzuru ve güzelliği bütün boyutlarıyla yaşamak için iftar sofralarımız garip, yoksul, muhtaç, akraba, dost ve komşularımızla buluşma sofralarımız olsun. İftar sofraları, işvereni çalışanıyla, amiri memuruyla, evladı anne-babasıyla, zengini fakir ile iman, kulluk ve kardeşlik düzleminde buluştursun” dedi. Erbaş, israf ve gösterişten uzak durulmasına işaret ederek, “ Gereksiz şatafat, gösteriş ve israf ile sofralarımızın bereketine ve güzelliğine gölge düşürmeyelim” uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Ali Erbaş, özellikle Ramazan ayında insanların daha fazla yardım yaptığını ifade ederek, “Yardımları, infak adabına, ihsan ahlakına uygun olarak, incitmeden, gösterişe asla kapılmadan yapalım. Kibir ve gösterişin karıştığı yardımların Rabbimiz katında hiçbir değeri ve karşılığı yoktur. Kaba ve incitici şekilde yapılan iyilikler, mümin nezaketine ve zarafetine asla yakışmaz” şeklinde konuştu.

Türkiye Diyanet Vakfı bağışlara aracılık edecek

Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) Türkiye’de ve dünyanın her yerinde açlık, doğal afet, savaş ve şiddetin yaşandığı kriz bölgelerindeki milyonlarca muhtaca insani yardım götürdüğünü hatırlatan Erbaş, TDV’nin yapılan yardımlarla ilgili çok hassas, şeffaf ve güvenilir olduğuna vurgu yaptı.

“Vatandaşlarımız, zekât, fitre, sadaka ve bağışlarını gönül rahatlığıyla, gerçek sahiplerine ulaştırmak üzere bize emanet edebilirler” diyen Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV’nin “Dünyanın dört bir yanına Ramazan iklimini” taşımak gayesiyle 2019 yılı Ramazan hizmetleri kapsamında yurt içinde 81 il 725 ilçede, yurt dışında ise 98 ülke ve 323 bölgede iyiliğin adresi olacağını, bu sene de faaliyetlerin artırarak devam edeceğini kaydetti.

“Ramazan ayında 22 milyon TL değerinde yardım yapacağız”

TDV olarak Ramazan ayı çerçevesinde planladıkları yardım programlarını anlatan Ali Erbaş, şöyle konuştu:

“Dünyanın farklı coğrafyalarında 100 bini aşkın gıda paketi dağıtımı planladık, inşallah dağıtımını gerçekleştirmeye çalışacağız. 200 bin kişiye iftar verecek, Bangladeş, Çad, Filistin, Nijer, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen olmak üzere 8 ülke 19 bölgede 11 bin çocuğa da bayramlık kıyafet yardımı yapacağız. Yurt içine yönelik yardımlar çerçevesinde ise ihtiyaç sahipleri ve mülteci aileler için 40 bin adet alışveriş yardım kartı dağıtacak, 5 bin yetim kardeşimize kıyafet yardımı yapacağız. Ülke genelinde il ve ilçe şubelerimiz tarafından kurulacak iftar sofralarında da 1 milyondan fazla kardeşimizle bir araya geleceğiz. Vakfımız, bu yıl Ramazan ayında inşallah aziz milletimizin destekleriyle yurt içinde ve yurt dışında toplam 22,3 milyon TL değerinde yardımı İnşallah hayırsever vatandaşlarımızın bizlere emanet etmiş oldukları emanetleri ile gerçekleştirmeye çalışacağız.

Hayırseverlerimiz 100 TL bağışta bulunarak bir yetimin bayramlık ihtiyacını karşılayabilirler.”

Medyaya Ramazan programları uyarısı

Medyada Ramazan ve İslam ile ilgili program yapanlara da çeşitli uyarılarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı, “Televizyon, radyo ve diğer iletişim mecralarında Ramazan, oruç ve İslam ile ilgili program yapanlardan, her türlü hurafe ve yanlışlıktan, gereksiz abartı ve gösterişten uzak kalmalarını, İslam’ın medeniyetler kuran ana yoluna, hakikat ilkelerine, akaid ve ahlak prensiplerine mutlaka bağlı kalmalarını istirham ediyorum. Zaman zaman gündeme getirilen gereksiz ve faydasız tartışmalarla, aykırı görüşleri gelişigüzel ortaya dökerek, bir takım meseleleri uluorta tartışma konusu yaparak Ramazanın manevi iklimine zarar verilmemesini özellikle rica ediyorum” diye konuştu.

Bir SMS, bir fitre bedeli!

Ali Erbaş’ın verdiği bilgiye göre, vatandaşlar, TDV’ye Ramazan ayı boyunca zekat, fitre, fidye, sadaka, gıda paketi, bayramlık kıyafet gibi bağışlarını www.tdv.org ve bagis.tdv.org adreslerinden, il ve ilçe müftülükleri, TDV şubeleri, tüm PTT şubeleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla da yapabilecekler. Ayrıca, bağışçılar, tüm GSM operatörlerine bağlı faturalı ve faturasız hatlardan 5601’e SMS göndererek fitre bağışında bulunabilecek.

Bir SMS ücreti, bir Fitre bedeli olan 23 TL olacak.

Fitre ne kadar? 2019 Fitre Miktarı ne kadar? Fitre zekat kime ve neden verilir?

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.