Gıda Hattı

Diyabetik ve fonksiyonel gıda üreticileri tek çatı altında birleşiyor

15 Nisan 2008, 00:00
Paylaş

5 milyonun üzerinde diyabet hastası olan ülkemizde, bu alanda yapılan araştırmalar bir o kadar da ''Glikoz tolerans bozukluğu'' denilen gizli şeker hastası olduğunu ortaya koyuyor. Tabii çözüm sadece tedavi ile bitmiyor. Fonksiyonel gıda alanında yatırım yapan şirketler de artış eğiliminde olan hastalığa karşı diyabetik ürünler konusunda ürün yelpazelerini arttırıyor.

Diyabetik ürünler pazarına daha fazla yatırım yapmayı da amaçlayan fonksiyonel gıda üreticileri, bu pazarın diyabet hastası tüketicilerin beslenme ihtiyaçları doğrultusunda büyümesini, ancak gıda güvenliği, hijyen ve kayıtdışı üretim gibi konuların da göz ardı edilmemesini istiyorlar.

Geçtiğimiz aylarda bu amaçla bir araya gelen diyabetik ve fonksiyonel gıda üreticileri, tek çatı altında toplanarak dernekleşmeye karar verdiler. Derneğin adını da Diyabetik ve Fonksiyonel Gıda Üreticileri Derneği (DFGD) oldu. Resmi kuruluş çalışmaları devam eden derneğin ilk toplantısında, başkanlığa Doğa Bitkisel Ürünler Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Feryal Menemenli seçildi. Aralarında Ali Ülker, Mehmet Tütüncü, Ali Ulvi Akyürek’in de bulunduğu 8 kurucu üye ile yola çıkan dernek, kuruluş işlemlerinin tamamlanmasının ardından TGDF (Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu)’ye katılmayı da kararlaştırdı.

DFGD’nin kuruluşu ve amaçları konusunda dergimize açıklamalarda bulunan dernek başkanı Dr. Feryal Menemenli şu bilgileri verdi: “DFGD, Türk kamuoyunda diyabet hastalığı ve sebep olduğu problemler konusunda farkındalık yaratmayı, hastalığa karşı ve diyabetli beslenmesi konusunda bilinç düzeyini yükseltmeyi ve diyabet konusunda sosyal sorumluluk projeleri geliştirmeyi amaçlamaktadır”.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.