Gıda Hattı

Diyabetik baklava üretildi

7 Ağustos 2006, 18:00
Paylaş

Şeker hastalarýna da bayram

Ramazan Bayramı’nın geleneksel tatlılarından olan baklava şişmanlıktan korkanlar ve şeker hastaları için light olarak üretildi.

Diğer adı Şeker Bayramı olan Ramazan Bayramı’nda tüm tatlıcı vitrinlerini baklavalar süslüyor. Şekerin yoğun olarak tüketildiği bayramda gerek kilo sorunları olanlar, gerekse şeker hastaları ciddi sağlık sorunları yaşama tehlikesi altında kalıyorlar. Bu sorunu aşmak için gıda üreticileri diğer ürünler için üretilen diyet çeşitlerini baklava gibi yüksek şeker ihtiva eden ve kilo aldırmaya müsait bir gıdada da uygulamaya koydular.

Ramazanda çokca tüketilen gıdalarımızdan baklava üretiminde önemli bir yere sahip olan  Güllüoğlu Baklavacılık, Dialife Diyabetik ürünler serisinin ilk ürünü olan, Diyabetik baklava, light ve diyabetik bir tatlı, diyabet hastaları ve diyet yapan kişiler için özel olarak geliştirilmiş fonksiyonel bir ürün. Diyabetik baklavanın şerbeti için şeker yerine bir doğal tatlandırıcı olan İsomalt ve yapay tatlandırıcılardan aspartam ve asesulfam K’dan oluşan bir karışım kullanılıyor. Diyabetik baklava diyet lifi olan polidekstrozla ile zenginleştiriliyor. Kullanılan doğal tatlandırıcı İsomalt kan şekerini aniden yükseltmeme özelliğine sahip. Kandaki glikoz seviyesinin ölçüsü oln glisemik indeks değeri düşük. Bu doğal tatlandırıcıyı içeren diyabetik baklavanın tüketiminden sonra kan şekeri ve insülin seviyelerinde değişim olmuyor. Bu nedenle şeker hastaları tarafından rahatlıkla kullanılabiliyor. Kullanılan diyet lifi de kan şekerini yükseltmeyen, bağırsakların çalışmasını hızlandıran çözünür diyet lifi. Bu ürünleri içeren diyabetik baklava, diyabet hastalarının kan şekerinin kontrolünü sağlıyor ve toz şeker içeren ürünler gibi kan şekerinin ani yükselmesine neden olmuyor. Diyabetik baklavada undaki enerji ve karbonhidrat miktarını azaltmak için, buğday unu ve soya unundan oluşan bir karışım kullanılıyor.

Diyabetik baklavada Soya unu olarak PDI (Protein dağılım indeksi) 70 olan, yağsız, enzim aktif soya unu kullanılmakta. Soya isoflavonlarının (fitosterol, fitostrojen) insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri var. Bu etkilerden biri, kandaki düşük yoğunluklu lipid (LDL) oranını düşürmesi. Bu özellik, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından 20 Ekim 1999 tarihinde onaylanmış ve soya proteini içeren ürünlere "sağlıklı ürün" ibaresi koyulmuş. Yapısı itibarıyla bitkisel östrojen olarak isimlendirilen isoflavonlar, aynı östrojen gibi davranıyorlar. İsoflovanların bu östrojenik aktiviteleri, menopoz sonrası kadınlara tatbik edilen östrojen hormonu terapisine potansiyonel bir alternatif. Ayrıca, isoflavonlar, kalp hastalıkları ve osteoporoziz (kemik erimesi)  gibi rahatsızlıklarda, yaşla birlikte oluşan riskleri azaltıcı yönde rol oynuyorlar. İsoflavonlar, endojen östrojen fazlalığına karşı anti-östrojenik etkiye sahipler. Böylece, göğüs ve endometriyal kanserler gibi hormonlarla ilişkili kanser riskini azaltıyorlar. Soya isoflovanlarından biri olan Genistein, anormal hücre oluşmasına neden olan enzimlerin aktivitesini ortadan kaldırarak, hormon ilişkili olsun olmasın pek çok tipteki kanserli hücrenin ( örneğin, deri, prostat, akciğer ve kolon kanseri gibi) oluşmasını engelliyor. Soya lifi kandaki kolesterol seviyesinin azalmasında ve kan şekerinin düşmesine yardımcı oluyor.

Diyabetik baklavada kullanılan yağ miktarı normal baklavaya oranla büyük oranda azaltılmış. Diyabetik baklava, normal baklavanın şerbetinde, ununda ve yağ oranlarında değişiklikler yapılarak geliştirilmiş sağlıklı, fonksiyonel bir ürün olmasının yanı sıra lezzet olarak da normal baklavayı aratmayacak bir ürün.

Diyabetik baklava ile ilgili enerji analizleri, İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK) Laboratuarı ve Sentez Kalite Kontrol Laboratuarı tarafından yapıldı. TÜBİTAK tarafından yapılan enerji analizi sonucu, diyabetik baklavanın enerji değeri normal baklavaya oranla %25 oranında azaltılmış olduğu bulundu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.