AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Diyabet hastalarının gözdesi: Ege’den dünya pazarlarına yolculuğu başladı!

Diyabet hastalarının gözdesi: Ege’den dünya pazarlarına yolculuğu başladı!
16 Temmuz 2021, 13:26

Düşük şeker oranı ve mayhoş tadıyla diyabet hastalarının da gözdesi olan, Superior Seedless çeşidi sofralık üzümün ihracat yolculuğu başladı.

Ege Bölgesi’nin önemli ihraç ürünlerinden Superior Seedless üzümü, 2020 yılında yüzde 74'lük artışla 6,6 milyon dolar dövizi Türkiye'ye kazandırdı.

Türkiye'nin 2020 yılında sofralık taze üzüm ihracatı ise toplamda yüzde 5'lik artışla 150 milyon dolardan, 158 milyon dolara ulaştı.

Diyabet hastalarının da gözdesi!

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, "Superior Seedless Çeşidi Sofralık Üzüm" için oluşturulan Hasat ve İhraç Tarihlerini Belirleme Komisyonu tarafından Manisa iline bağlı Alaşehir, Salihli, Sarıgöl ilçeleri ve Denizli iline bağlı Buldan ilçesi muhtelif bağlarda yapılan incelemeler ve alınan numunelerin analizi sonucunda, 15 Temmuz 2021 tarihinden itibaren üzümün kesimine, 16 Temmuz 2021 tarihinden itibaren de ihracına karar verildiğini kaydetti.

Türkiye'nin 2019 yılında 3,8 milyon dolarlık Superior Seedless üzümü ihraç ettiği bilgisini veren Uçak, geçen yıl bunun yüzde 74'lük artışla 6,6 milyon dolara yükseldiğinin altını çizdi. Uçak, “Sultani çekirdeksiz üzüm ve red globe üzümünden sonra en çok ihraç edilen taze üzüm türü oldu. Türkiye’de üretilen üzüm çeşitleri içerisinde turfanda olarak nitelendirilebilecek bir ürün. Sofralık üzüm ihracatında lider konumda olan sultani yaş üzüme göre ortalama 15 gün önce olgunlaşıyor. Türk üzüm ihracatçılarına piyasaya 15 gün önce girme fırsatı sunuyor. Diyabet hastaları tarafından tercih edilen Supeior Seedless üzümünün bu yıl rekoltesinde düşüşler olsa da ihracatta geçen yılki seviyeyi korumayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Superior üzümü en çok Ruslar tercih etti

2020 yılında ihraç edilen Superior Seedless Çeşidi Sofralık Üzümü, en çok 3,2 milyon dolarlık tutarla Rusya Federasyonu tercih etti. 28 ülkeye yapılan ihracatta Rusya’yı; Ukrayna, Beyaz Rusya, Polonya ve Suudi Arabistan takip etti.

Taze üzüm ihracatından Türkiye, 2020 yılında 158 milyon dolar döviz getirisi elde ederken, 111 milyon dolarlık büyük kısmını Çekirdeksiz Sultani üzümden elde etti. Red Globe üzümü 7,3 milyon dolar ihraç edilirken, Superior Seedless 6,6 milyon dolarlık ihracat performansı gösterdi. Yalova incisi ise 5,2 milyon dolarlık talep gördü.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.