Gıda Hattı

Dışişleri Bakanlığı’ndan Çin’e seyahat uyarısı!

28 Ocak 2020, 10:03
Paylaş
Dışişleri Bakanlığı’ndan Çin’e seyahat uyarısı!

Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni tip coronavirüsün ülke çapında kamu sağlığını tehdit eder boyuta ulaştığına dikkat çeken Dışişleri Bakanlığı, Türk vatandaşlarının zorunlu olmadıkça Çin'e seyahat etmemeleri uyarısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, coronavirüs salgınında ölü sayısı giderek artan Çin’e seyahat konusunda uyarı yaptı.

“Salgın, kamu sağlığını tehdit eden hale geldi”

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin’in Hubei eyaletinde bulunan Wuhan şehrinde zatürreye neden olan yeni coronavirüsün (2019-nCoV) ülke çapında kamu sağlığını tehdit eden boyuta ulaştığı, salgınla bağlantılı vaka sayısının da artış eğiliminde olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu çerçevede vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça Çin’e seyahat etmemeleri, Çin’e seyahat etmeleri halinde başta Hubei eyaleti olmak üzere vakaların yoğun olarak görüldüğü bölgelerden uzak durmaları önemle tavsiye olunur.

Çin’de ikamet eden ve Çin’in diğer bölgelerine seyahat etmek zorunda olan vatandaşlarımızın sağlık önlemlerine azami riayet etmeleri, Pekin Büyükelçiliğimiz, Hong Kong, Şanhay ve Guanco Başkonsolosluklarımız ile Çin Halk Cumhuriyeti ve Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklama ve uyarılarını yakından takip etmeleri önem arzetmektedir.

Vatandaşlarımızın acil durumlarda Konsolosluk Çağrı Merkezi (7/24), Pekin Büyükelçiliğimiz ve ilgili Başkonsolosluklarımıza ulaşmaları mümkündür.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.