Gıda Hattı

Diş görüntülemede maruz kalınan radyasyon ne kadar tehlikeli?

25 Ekim 2019, 12:58
Paylaş
Diş görüntülemede maruz kalınan radyasyon ne kadar tehlikeli?

Diş hekimliğinde doğru tanı için diş röntgeni çekilmesi gerektiğini belirten uzmanlara göre, diş görüntülemesindeki radyasyon miktarı sanıldığından daha az…

Çekildiğimiz her bir röntgenden ne kadar radyasyon aldığımız akıllarımızda soru işareti olarak kalıyor. Ancak diş tedavisine başlamadan önce doğru tanı için diş röntgeninin çekilmesi gerekli.

dis-tedavi-gidahatti

Diş hekimliğinde ideal bir tedavide esas olan, doğru tanı konulması!

Diş hekimliğinde ideal bir tedavi için esas olanın, doğru bir tanının konulması olduğunun altını çizen özel bir üniversite hastanesinin Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Belde Arsan, “Dolayısı ile yalnızca klinik muayeneye bağlı olarak tanı konması, çoğu zaman yetersiz olabilmekte ve radyografik muayeneye ihtiyaç duyulmaktadır. Diş hekimliği için özelleşmiş olan görüntüleme tekniklerinden hangisinin tercih edileceği; hastanın şikayet geçmişi ve klinik semptomların diş hekimi tarafından değerlendirilmesinden sonra, diş hekiminin bilgisi dahilinde karar verilmelidir” dedi.

Bir röntgenden alınan radyasyon, 5 saat saatlik uçak yolculuğuna denk!

Diş hekimliği radyolojisinde pratikte genellikle, tek dişlik filmler ve herkesin bildiği panoramik diş filmi kullanılıyor. Panoramik radyografi; üst ve alt çenelerin tek bir film üzerinde görüntülendiği iki boyutlu film çekim teknikleri.

Periapikal radyografi olarak adlandırılan bir adet küçük diş filminin iyonize radyasyon doz miktarı yaklaşık; 0.001 mSv ve panoramik radyografinin ise 0.003 mSv. Bu günlük hayatımızda karşılaştığımız arka plan radyasyonu olarak bilinen; radon gazı, endüstriyel atıklar, uzay ve yeryüzünden kaynaklanan radyasyon ile kıyaslandığında yaklaşık olarak periapikal radyografiler için günlük 7 saatlik, panoramik radyografiler için ise ortalama 2 günlük doğal radyasyon miktarına eş değer. Başka bir deyişle 5 saatlik bir uçak yolculuğunda, bir panoramik radyografiden alınan radyasyon dozuna neredeyse denk miktarda radyasyon alınıyor.

Günde 1 paket sigara içmek, 100 görüntülemeden alınan radyasyona eşit!

Bilimsel olarak kanıtlanmış bir başka durum da sigaradan alınan radyasyon miktarı. Günde ortalama 1 paket sigara içen bir kişinin yıllık toplamda aldığı radyasyon miktarı, yaklaşık olarak yılda 100 panoramik radyografi çektirmesine denk.

Kurşun yelek ve tiroit koruyucu mutlaka giyilmeli!

Diş hekimliği için bu kadar düşük derecede radyasyon miktarı olan görüntüleme yöntemleri olmasına rağmen yine de, radyografi alınırken kurşun yelek ve tiroit koruyucu giyilmesi gerekir. Böylece; diğer organ ve dokuların gereksiz ışın alınması engellenmektedir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.