Gıda Hattı

Diş eti kanaması daha fazla C vitamini gerektiğinin işareti olabilir!

13 Ekim 2021, 12:37
Paylaş
Diş eti kanaması daha fazla C vitamini gerektiğinin işareti olabilir!

Amerika Diş Hekimleri Birliği'nin güncel tavsiyelerine göre günde iki kez dişlerinizi fırçalamanız ve diş ipi kullanmanıza rağmen diş etleriniz kanarsa, bu durum periodontal hastalığın erken bir aşaması olan diş eti iltihabının bir belirtisi olabiliyor.

Bununla birlikte yeni araştırmalar, C vitamini alımınızı da kontrol etmeniz gerektiğini öneriyor.

Diş eti, dişlerin çene kemiklerine bağlantısı sağlayan mukoza. Diş eti sağlığı insanların hayat kaliteleri başta olmak üzere birçok kriteri etkiler. Dolayısıyla diş eti sağlığı oldukça önemli.

C Vitamini faydaları

Diş eti sağlığını etkileyen faktörler

  • Diş fırçalama alışkanlığı: Diş fırçalama süresi, sıklığı ve tarzı diş eti sağlığı için önemli. Ayrıca diş ipi kullanımı diş eti kanamalarını azaltıyor.
  • Diş protezleri: Ağız yapısına uygun olmayan ve ölçüsüz yapılmış protezler.
  • Diş eti iltihabı
  • Kanama bozuklukları
  • İlaç yan etkileri
  • Sigara ve alkol kullanımı
  • Bazı metabolik hastalıklar
  • C vitamini eksiklikleri

Düşük C vitamini alımı direkt olarak periodontitise neden olmasa da enfeksiyon hastalıkları ve doku rejenerasyonu sırasında ek C vitaminine ihtiyaç duyulduğu biliniyor. C vitamini eksikliği esas olarak kusurlu kollajen sentezi ile ilişkili. Buna bağlı olarak yara iyileşmesi ve rüptüre kılcal damarlar gibi doku disfonksiyonuna da neden oluyor.

C vitamini, çeşitli bağ doku formlarında, kemik ve diş matrisinde bulunan kollajen lifleri gibi hücreler arası maddelerin sentezinde yer alıyor. Ayrıca C vitamini, bir konağın bulaşıcı hastalıklara karşı duyarlılığını etkileyen bağışıklık düzenleyici fonksiyonlara sahip. Bu nedenle serumdaki düşük C vitamini konsantrasyonunun periodontal hastalıklar için bir risk faktörü olduğu düşünülüyor.

Portakal, mandalina, greyfurt ve limon başta olmak üzere birçok meyve; roka, maydanoz, marul, brokoli, lahana, ıspanak gibi sebzeler de C vitamini yönünden zengin gıdalar.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.