AramaArama
Gıda Hattı

Dilucu da hizmette...

20 Ekim 2015, 09:40
Paylaş
Dilucu da hizmette...

Ardahan’daki Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı’nın ardından, modernizasyonu tamamlanan Iğdır’daki Dilucu Gümrük Kapısı da hizmete girdi.

Gümrük Turizm İşletmeleri (GTİ) tarafından modernize edilen Dilucu Gümrük Kapısı, Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katıldığı törenle hizmete açıldı.​

Törende konuşan Hisarcıklıoğlu törende yaptığı konuşmada, ihracat, istihdam ve üretimin arttığı yerde zenginliğin de artacağını belirterek, “Dilucu ile Iğdır’ın geleceği çok daha parlak olacak” dedi.

Dünyada üretimin %60’ının Türkiye’nin doğusundaki ülkelere kaydığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin bu anlamda küresel ticaretin geçiş köprüsü konumuna geleceğinin altını çizdi.

Gümrük kapıları konusunda bu zamana kadar 725 milyon liralık yatırım gerçekleştirdiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, yenilenen gümrük kapılarının navlun maliyetlerini azaltması nedeniyle özel sektörün yıllık 410 milyon lira tasarruf ettiğini sözlerine ekledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı da sözlerine, geçen ay uğradıkları bombalı saldırıda şehit olan Dilucu Gümrük Kapısı’nda görevli 13 polise Allah’tan rahmet dileyerek başladı.

Türkiye’nin 23 çeyrektir kesintisiz olarak büyüdüğünü vurgulayan Aşcı, ülke ekonomisinin 2002-2014 yılları arasında yıllık ortalama %5 büyüme gösterdiğini kaydetti. Söz konusu büyüme rakamlarının yeterli görülemeyeceğini ifade eden Aşcı, “Ticaret erbabımız durmamalı, büyümeli” diye konuştu.

Dış ticaretin, ticaretin önemli bir unsuru olduğunu dile getiren Aşcı, rekabet gücüne sahip ülkelerin küresel hasıladan daha fazla pay aldıklarına dikkati çekti. Bakanlık olarak Türkiye’yi ticaretin daha kolay ve güvenli yapıldığı bir ülke konumuna getirmek için çabaladıklarını anlatan Aşcı, “Gümrük hizmetlerini çok hızlı ve etkin bir şekilde sürdürebilmek, sınır kapılarındaki beklemeyi azaltmak için işte bu kapıları yapıyoruz, tesisleri modernleştiriyoruz” ifadesini kullandı.

Açılışa katılan eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da Türkiye’nin her alanda devrim niteliğinde icraatlar gerçekleştirdiğini belirterek, ülkenin büyümesi ve ekonomik potansiyelinin artmasının önemine işaret etti.

Iğdır Valisi Davut Haner ise gümrük kapılarının ülkelerin aynası olduklarını ifade ederek, Dilucu’nun modern ve Iğdır’a yakışır bir gümrük kapısı olduğunu kaydetti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.