Gıda Hattı

Dillere destan Kürt böreği olarak adını bildiğimiz böreğin adı küt böreği mi? Cemil İpekçi açıkladı!

30 Eylül 2021, 14:44
Paylaş
Dillere destan Kürt böreği olarak adını bildiğimiz böreğin adı küt böreği mi? Cemil İpekçi açıkladı!
Dedesi Osmanlı döneminin uncubaşı olan modacı olarak tanıdığımız Cemil İpekçi dillere destan böreğin ismi ile ilgili tartışmayı sonlandıracak nitelikte açıklamada bulundu.

Osmanlı uncubaşısının torunu olan Cemil İpekçi Kürt, küt gibi isimlerle anılan bu sade böreğin asıl isminin neden o olduğunu belirtti. Dedesi börekçi olan Cemil İpekçi böreğin adına ilişkin açıklamasında İstanbul'da çalışan bir Bingöllü bir aşçının Kürt işçiler için ilk defa yapıldığını belirtti ve bu nedenle de böreğin adını Kürt olduğunu söyledi. Küt böreği diyenlerin de böreğin kat kat olması nedeniyle ve küt küt kesildiği için veya yerken çıkan kütür kütür sesten dolayı Kürt böreği dediklerini belirtti. Kürt böreği diyenlere göre ise Kürt hamallar tarafından tüketilen bir börek olduğu için Kürt böreği dendiğini söyledi ve doğrusu bu dedi.

Kürt böreği hamurları tek tek ayırıp nar gibi kızartılan bir börek. Altın sarısı rengi ile iştah açıcı kokusu büyük bir lezzet olarak karşımıza çıkarıyor. Üzerine serpilen pudra şekeri ile tüketilen o muhteşem börek için ortaya çıkış hikayesini uzmanlar anlattı. Türkiye'nin ünlü modacısı Cemil İpekçi börekle aileden gelen özel bir ilişkisi olduğunu söyleyerek dedesi Mustafa Çeyrekgil’in Osmanlı sarayının onbaşısı olduğunu anlattı. Büyük dedeme undan yapılan yemekler soruluyordu bu nedenle böreğin adını kesin olarak bildiğini söyledi.

Uncubaşı olan Mustafa Çeyrekgil saraydan gelen teklif ile Safranbolu'nun Yörük köyünden kalkıp İstanbul'a gelir ve Mustafa efendinin Hasan ve Hüseyin adında iki oğlu ile birlikte İstanbul Çubuklu'da bir köşk yapıp yerleşir. Daha sonra İpekçi'den aktarılan bilgilere göre dedesi Hasan Efendi Karaköy'de kardeşi Hüseyin Bey de Sarıyer'de börek dükkanları açar ve Cemil İpekçi'nin çocukluğunda da o dükkanlara defalarca gittiği kendisi tarafından belirtildi. Bu sırada defalarca Kürt böreği ismini duyduğunu söyledi.

Cemil İpekçi bu konuda herhangi bir tartışmaya yer olmadığını belirterek tartışmaya noktayı koydu ve anlattığım tarih 140-150 yıl öncesi yani 1800'lü yılların sonu dedem Hasan Efendi'nin börekleri o dönemde Karaköy taraflarda bekar evler vardı ve doğudan gelen hamallıkla geçimini sağlayanlar bu bölgede yaşıyorlardı.

Hasan dedem işe gitmek için sabah erkenden kalkar ve Kürt hamallara diğer börekler pahalı olduğu için kıyma ve peyniri olmayanlara tok tutması için pudra şekeri dökülen daha maliyetsiz bir börek çeşidi yaptı. Bu böreğin adını da Kürt böreği koydu. Tarifini eşi Ayşe Hatun'a verdi. İpekçi Kürtlere ait bu tarz bir böreğin olmadığını söyleyerek böreğin ucuz ve lezzetli olması nedeniyle o dönem Kürt hamallar için yapıldığını söyledi. Böylece Kürt böreği tartışması son buldu.

İstanbul'da börek işleten Kadir Karatapan aileden börekçi ve 70 yıldır bu işi yapıyor ve babadan oğula geçen bir iş olarak devam ediyor. Böreğin adının Kürt böreği ismiyle satıldığını ancak bu isim konusunda kesin bir netlik olmadığını söyledi. Kimi zaman müşterilerden konuya ilişkin itiraz geliyor. Bunun ismi yanlış Kürt böreği demelisin diyenler var diyor. Hem okuduğumuz kaynaklara göre hem de büyüklerin isimlendirdiği böreğin adı Kürt böreği.

Osmanlı döneminden bugüne kadar adı bu şekilde gelmiş ve tescillenmiş 1900'lü yılların başında Bingöl'de sarı Mehmet olarak bilinen birinin İstanbul'un yolunu tutması ve uzun süre Karaköy Eminönü taraflarında hamallık yapmış ve sıkılmış. Bunun üzerine hamallıktan sıkılan Ringo Mehmet olarak bilinen Sarı Mehmet'in iş arar. Hamur işinden anlayan birinin yanına işe girer ve Mehmet bugün Kürt böreği olarak bildiğimiz böreği yaparak hamallara da sunar. Bu nedenle bu böreğin ismi Kürt böreği olarak bilinir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.