AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

DİKKAT! Obez insanların sayısı zayıf olanları geçti

DİKKAT! Obez insanların sayısı zayıf olanları geçti
3 Nisan 2016, 16:29

Dünya genelinde obezite sayısındaki hızlı artış, endişe verici boyutlara ulaştı. Öyle ki uzmanlar salgın bir hastalık olmayan obezitenin bu denli hızlı yayılmasını, sağlıksız beslenme ve hareketsizliğe bağlı olarak geliştiğini belirtiyor. Dünya gündeminin ilk sıralarında yer alan obezite ile mücadele için bir dizi çalışmalar yürütülüyor. İngiltere'de yapılan bir araştırmada ise, dünya genelinde obez insanların sayısı, zayıf olanlara göre çok daha fazla olduğu ve dünya çapında obez insan sayısı 1975 yılında 105 milyondan 2014 yılında 641 milyona yükseldiği belirtiliyor.

obezite-kanser-riskini-artiriyor-gidahattiİngiltere’de Lancet isimli bir dergide yayımlanan araştırmaya göre dünyada obez insanların sayısı zayıf insanlardan daha fazla. BBC’nin haberine göre, Imperial College London Üniversitesi’ndeki bilim adamları tarafından yapılan araştırmada, 1975 ve 2014 yılları arasında 186 ülkeden 20 milyon yetişkin insanın vücut kütle indekslerini karşılaştırdı. Elde edilen bulgulara göre dünya çapında obez insan sayısı 1975 yılında 105 milyondan 2014 yılında 641 milyona çıktı. Düşük kilolu insan sayısı ise aynı yıllarda 330 milyondan 462 milyona yükseldi.

DSÖ’nün küresel obezite hedefine ulaşma olasılığı sıfır

obezite-kadin-gidahattiErkeklerde küresel obezite oranı 1975 yılında yüzde 3,2′den 10,8′e, kadınlarda ise yüzde 6,4′ten 14,9′a çıktı. Araştırma ayrıca Dünya Sağlık Örgütü’nün küresel obezite hedefine ulaşma olasılığının “sıfıra yakın” olduğunu belirtiliyor. Sağlık Örgütü’nün obezite hedefine göre obezite oranı 2025 yılına kadar 2010 yılındaki düzeyi aşmamalı.

Dünyada obezite oranının en yüksek olduğu ülkeler ABD ve Çin

Araştırmada öne çıkan bulgular ise şöyle:

Dünyada en fazla obez erkek ve kadınlar Çin ve ABD’de yaşıyor

İngiltere’deki kadınlar Avrupa’nın en yüksek üçüncü vücut kütle indeksine sahip, erkekler ise 10. sırada

Dünyadaki obez yetişkinlerin beşte biri yani 118 milyonu yüksek gelirli altı İngilizce konuşan ülkelerde yaşıyor: Avusturalya, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda, İngiltere ve ABD

2025 yılına kadar İngiltere’deki obez kadınların oranı yüzde 38 ile Avrupa’daki en yüksek orana ulaşması bekleniyor. cocukluk-cagi-obezitesi-gidahattiBunu yüzde 37 ile İrlanda, yüzde 34 ile Malta izliyor.

Çin 43,2 milyon erkek ve 46,4 milyon kadınla en fazla obez nüfusa sahip ülke.

ABD’de ise 41,7 milyon obez erkek ve 46,1 milyon obez kadın yaşıyor.

2014′te İngiltere’de yaşayan erkeklerin 6,8 milyonu kadınların ise 7,7 milyonu obez sayılıyor.

Düşük kilolu olmak Hindistan ve Bangladeş gibi ülkelerde ciddi sağlık sorununa işaret ediyor

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.