Gıda Hattı

Dijital reklamın önlenemeyen yükselişi!

8 Temmuz 2015, 14:48
Paylaş
Dijital reklamın önlenemeyen yükselişi!

Avrupa dijital reklam yatırımları 2014 yılında %11,8 ile beşinci kez çift haneli büyüme kaydetti ve 30,7 milyar avroya ulaştı. Sektörün 2013 yılındaki büyüme oranı %11,9, hacmi ise 27,3 milyar avroydu.

Avrupa dijital reklam yatırımlarını kapsamlı biçimde irdeleyen IAB Avrupa AdExBenchmark 2014 Raporu yayınlandı.

Dijital reklam yatırımları, son beş yıldır yakaladığı büyüme trendi ile 2013’de olduğu gibi 2014 yılında da, televizyon reklam yatırımlarının hemen arkasında 2. sırada yer aldı. Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında dijitalin büyüme sıralamasında %20,8’lik artışla 4.’lüğü elde etti.

Rapor, Avrupa’da dijital reklamcılığın giderek güçlendiğini ortaya koyarak, sektördeki pozitif büyümeyi destekledi. AdExBenchmark 2014’e göre, gelişmekte olan ülkeler dijital reklamcılık teknolojilerinden yararlanarak gelişmiş ülkelere önderlik etti ve böylece sektörün sürdürülebildiğine de önemli bir katkı sağladı.

Rapora göre, yıllık bazda en fazla büyüyen 10 ülke; Slovenya (%43,1), İrlanda (%33,3), Belarus (%32,8), Türkiye (%20,8), Macaristan (%19,5), Bulgaristan (%18,7), Rusya (%17,3), Yunanistan (%16,3), Avusturya (%16,0) ve Belçika (%16,0) olarak sıralandı.

Bu yıl dokuzuncusu yayınlanan raporun, sektördeki mobil, video reklamcılığı, programatik satın alma gibi gelişmelerin ve eğitim programlarının dijitalin büyümesine nasıl katkıda bulunduğunu ortaya koyduğunu belirden IAB Avrupa CEO’su TownsendFeehan, “Biz, üyelerimizin yeni iş alanlarında standartları yakalamaları için fırsatları gösteriyor, kullanıcılarda güven oluşturmaları için çalışıyoruz. Aynı zamanda şeffaflığı koruyarak tüketicilere, verilerinin nasıl işleneceğine dair tercih hakkı tanıma konusunda yardımcı oluyoruz.” dedi.

IHS Technology Reklam Araştırmaları Direktörü ve IAB Europe AdExBenchmark 2014 Araştırması’nı hazırlayan Daniel Knapp ise “Avrupa’daki mobil internet penetrasyonunun önemli artışı, mobili, markaların hedef kitlelere ulaşmaları için çekici platformlardan biri haline getirdi ve bütçelerinde önemli bir payı mobile ayırmalarını sağladı. Dijitalde olgunluğa ulaşmış Avrupa ülkelerinde bile çift haneli büyüme gözlemleniyor. Bu da sektörün ekonomik canlılığını arttırdığını gösteriyor. Bu büyümenin arkasındaki güç; tüketiciler, medya ve markalar arasında bir bağ dokusu gibi hizmet veren akıllı veri alt yapılarıdır” diye konuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.