AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Dijital dünyanın güncel rakamları açıklandı

Gamze Nurluoğlu

TÜM YAZILARI

Gamze Nurluoğlu

17 Haziran 2019, 17:04

Dünyadaki tüm dijital verileri tek bir rapor ile sunan ve her yıl Ocak ayında bir önceki yılın verilerine yer veren We Are Social raporlarını biliyorsunuz.

Dijital dünyanın güncel rakamları! Gamze Nurluoğlu

Hatta geçtiğimiz aylarda “10 Maddede 2018 Karşılaştırmalı We Are Social 2019 Raporuna Göz Atın!” ve “15 Maddede Türkiye’nin Dijital Tablosu: We Are Social 2019 Türkiye Raporu!” yazılarım üzerinden bol bol konuşmuştuk.

İşte şimdi yeni bir rapor ile karşınızdayım.

Bu rapor benim için sürpriz oldu. Arada ana veriler için bu şekilde raporlar çıkartıyorlar gerçi ama 2. çeyrek için beklemiyordum.

Haydi hazırsanız gelin yine karşılaştırmalı olarak birlikte bakalım; Ocak’tan Nisan’a dünyanın dijital verileri nasıl değişmiş 🙂

1-Genel veriler ile başlayalım:

Zaman diliminin kısalığını da göz önünde bulundurduğumuzda anlamlı bir karşılaştırma verisi elde edemesek de internet kullanıcıları ve mobil kullanıcıların güncel sayısı sunumlarımız için önemli 🙂

Burada bize en anlamlı veriyi aslında Nisan 2018-Nisan 2019 aralığındaki artış rakamları veriyor. Karşılaştırmaya baktığımızda internet kullanıcıları, aktif sosyal medya kullanıcıları ve mobil sosyal medya kullanıcılarındaki artışı gözlemleyebiliyoruz.

Mobil gücünü arttırmaya devam ederken, umarım hala daha mobil dikkat alınmadan yapılan işleri görmeyiz 🙂

2-En çok ziyaret edilen siteler hangisi?

Ocak-Nisan karşılaştırmasında Alexa listesinde ilk 4 sıra aynı. Tüm listede göze çarpan etkin bir değişim yok şu anlık. Birer sıralık oynama görüyoruz sadece.

3-Sesle arama gücünü arttırmaya devam ediyor!

Sesle arama işlevini ne kadar aktif kullanıyorsunuz? İstatistikler gösteriyor ki sesle aramalar gücünü arttırmaya devam ediyor.

Türkiye, Ocak ayında global ortalamanın üstündeydi ama Ocak-Nisan arası süreçte %4'lük bir kayıp yaşamış ve şu anlık %40 ile global ortalamanın bir sıra gerisinde görünüyor. Aradaki süre çok kısa olduğu için bu düşüş ile ilgili anlamlı bir veri çıkarmak çok doğru değil ama bu kısmı not edip 1 yılın sonundaki raporda gidişatı incelemek gerekiyor.

4-Podcast hızla yayılıyor!

Son dönemde sıkça konuştuğumuz podcast de artık raporda da yerini almış durumda. Buradaki istatistiklere göre dünyadaki internet kullancılarının %38'i podcast dinliyor.

Bunun Türkiye istatistiğini çok merak ediyorum. Ülke bazlı raporlar çıksa da baksak 🙂

5-Sosyal medya kanallarının güncel istatistikleri neler?

Ocak-Nisan istatistiklerini karşılaştırınca benim dikkatimi direkt Facebook ve Instagram’ın reklam izleyicilerindeki düşüş çekiyor. Bu düşüşü araştırırken raporu yorumlayan We Are Social ekibinin yorumuna rastladım. Şöyle açıklamışlar; kısa vadede buna düşüş olarak yorumlamak doğru değil. Bu Facebook’un bu süreçte reklam tarafında yaptığı değişikliklerden kaynaklanıyor. Bu değişiklikler sebebiyle rakamlarda dalgalanma olabileceği söyleniyor.

Peki diğerleri?

Linkedln genel olarak yükselişte olan bir platform olduğu için 615 milyona ulaşması şaşırtıcı olmadı ama son yıllarda sürekli güç kaybeden Snapchat’teki bu küçük yükseliş dikkatimi çekti. Acaba Snapchat geri dönebilir mi dedirtti bana.

6-Sosyal platformların aktif kullanıcı sayısı ne durumda?

Ocak-Nisan karşılaştırmasına baktığımızda sonlara kadar sıralama değişmiyor. En sonda bir değişiklik var sadece. Listeden Line çıkıyor ve yerine Discord giriyor.

Discord aslında oyun dünyasının aşina olduğu bir oyuncu iletişimi platformuydu. Ancak şu anda bir sosyal konuşma platformu olarak konumlanmış durumda. Kullanıcılar konuşma grupları oluşturup diğer kullanıcıları ve gruplara davet edebiliyorlar. Listeye sonra 2. sırada yer alacak şekilde giren Discord, Pinterest’i geçmiş durumda.

7-Facebook sayfalarının organik erişimleri düşmeye devam ediyor!

Facebook sayfalarındaki organik erişimler düşmeye devam ediyor. Bu noktada artık medya desteksiz sayfaların büyüme ve ilerleme ihtimalleri yok neredeyse.

Hatta hatırlarsanız bu konuyu Düşüş: Facebook Organik Erişimler yazımda da konuşmuştuk.

Locowise tarafından hazırlanan araştırmalar gösteriyor ki Facebook sayfa hayranları arasında her 18 kişiden 1'i o sayfanın yayınlarını organik olarak görebiliyor. Diğer hayranlara ulaşmak için medya desteği gerekiyor. Bu da beraberinde birçok soruyu getiriyor. Medya desteğine bütçe ayırmayan markaların, gerçekten Facebook için bu kadar çabalamasına ve içerik üretmesine gerek var mı? Bunu bir ara uzun uzun değerlendirmeliyiz bence.

8-Linkedln ne durumda?

Son yıllarda sürekli yükselişte olan Linkedln, Ocak-Nisan arası süreçte de yükselişini sürdürmeye devam etti. Hem kullanıcı sayısını hem de reklam erişimlerini yükseltti.

9-Tiktok yükselişini sürdürüyor!

Çok önemsemediğimiz, genel olarak yok saymaya çalıştığımız Tiktok 500 milyondan fazla aktif kullanıcı ve 1 milyardan fazla indirilme ile yükselişini sürdürüyor.

Google arama trendlerine baktığımızda da aralarda pik de yapmakla beraber düzenli yükseliş sürüyor.

10-Mobilde neler oluyor?

2013'ten 2018 sonuna mobil data kullanımındaki değişimi görmek adına çok güzel grafik bu. Sunumların baş tacı olur bence.

2013'ten itibaren mobil data kullanımı düzenli olarak arttı. Bu verilere göre dünya ortalamasında aylık mobil data kullanımı 7.0 GB olarak verilmiş.

(Ben neden aylık 50 GB mobil data kullanıyorum onu hiç bilmiyorum:/)

En çok indirilen mobil uygulamalar ve mobil oyunlar hangileri?

Ocak-Nisan karşılaştırması yaptığımızda listenin ilk 5 sıralamasında değişiklik yok. Oyun tarafının ilk 5'i değişmiş. Orada da rekabet kızıştı demek ki 🙂

Şöyle güzel bir veri ile bitirelim o zaman. Kullanıcılar en çok harcamayı hangi mobil uygulamaya yapmışlar sorusunun cevabını veriyorum hemen; Tinder!

Tinder’ın ücretsiz üyelik sisteminin yanı sıra, Gold ve Plus olmak üzere iki ücretli üyelik sistemi ve uygulama içi farklı satın alım seçenekleri var. İstatistikler gösteriyor ki bu özellikler çok sevilmiş 🙂

2. sıra beni şaşırtmadı mesela Netflix gayet beklenen bir gelişme 🙂

Böylelikle bir raporun daha sonuna geldik. Bakalım diğer çeyreklerde bizi nasıl veriler bekliyor.

Her rapor yazısında söylüyorum. Bu veriler hem dünyayı anlamak hem de dijital tarafta yaptığınız işi anlamlandırmak adına oldukça değerli. Sunumlarınızda bol bol yer vermenizi öneririm.

(Raporu indirmek için: Digital 2019 Q2 Global Digital Statshot (April 2019)

Bir sonraki raporda görüşürüz artık 🙂

Gamze Nurluoğlu’na sorun

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.