AramaArama
Gıda Hattı

Dijital diplomasinin lideri İngiltere, Türkiye 25. Sırada

14 Nisan 2016, 11:21
Paylaş
Dijital diplomasinin lideri İngiltere, Türkiye 25. Sırada

Dijital Araştırmalar Derneği’nin dijital diplomasi projesi olan Diplomacy.Live, dünyadaki 210 ülkenin Dışişleri Bakanlığı’nın 1098 dijital varlığını mercek altına alarak dijital diplomasi karnesini açıkladı. İlk sırada son olarak Londra’daki binasında farelerle savaşmak için Palmertson adlı kediyi kadrosuna alan İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın bulunduğu 210 ülkeden oluşan listede, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, 25’inci sırada yer aldı.

diplomacylive-logo-gidahatti

45 kategori ve 166 kriter ışığında ölçümlenen Dijital Diplomasi Reytingi 2016 Araştırması kapsamında 210 ülkenin dışişleri bakanlıklarına ait 195 web sitesi, 13 blog, 53 RSS, 43 mobil uygulama ve 33 sosyal ağda toplam 742 hesap/kanal incelendi.

Araştırmaya göre; 210 bakanlığın 166’ı en az bir Twitter hesabına, 120’si ise en az bir Facebook hesabına sahip. Sadece 77 dışişleri bakanının ise Twitter hesabı bulunuyor.

Palmertson adlı kediyi kadroya alan İngiltere Dışişleri Bakanlığı ilk sırada

Diplomacy.Live, Dijital Hükümet ve Dijital Kent araştırmalarının ardından bu kez de kendi geliştirdiği Dijital Varlık Reytingi yöntemini dijital diplomasinin önemli sunucularından biri olan Dışişleri Bakanlıklarını sıralarken uyguladı. Dijital dönüşüm ihtiyacının tanılanması, haritalandırılması ve ölçümlenmesi için geliştirilen Dijital Varlık Reytingi dijital diplomasi alanında en kapsamlı araştırmaya imza atmış oldu.

ingiltere-disisleri-bakanligi-kedi-gidahatti

Listenin en başında, son olarak Londra’daki binasında farelerle savaşmak için Palmertson adlı kediyi kadrosuna alarak dünya gündemine gelen İngiltere Dışişleri Bakanlığı var.

İngiltere Dışişleri ve Milletler Topluluğu Bakanlığı, 66,70 puan ve BB++ reyting notu ile 210 Dışişleri Bakanlığı arasında dijital varlıklarını en iyi kullanan ülke olurken, İngiltere’yi 66,47 puan ve BB++ reyting alan Fransa, ardından 65,45 puan ve BB+ reytingiyle Amerika Birleşik Devletleri izledi.

disisleri-bakanligi-ankara-gidahatti

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ise dijital diplomasi araştırmasında 210 ülke bakanlığı arasında 25. sırada yer aldı.

Sosyal ağları en iyi kullanan Dışişleri Bakanlığı

Tek tek yapılan mecra bazlı sıralamalarda, Web Sitesi, Facebook, Google+, Instagram, Flickr ve YouTube üzerinde varlıklarını en etkili biçimde kullanan Dışişleri Bakanlıkları da belirlendi.

Buna göre web sitesini en iyi Vatikan kullanırken, Almanya ve İzlanda 2’inciliği, Kanada 4’üncülüğü, Fransa ise 5’inciliği elde etti.

Facebook’u en iyi kullanan Vatikan’ı Avusturya, Hindistan, Güney Kore, İngiltere izleyerek ilk 5 sırayı oluşturdu.

ABD, Twitter’ı en iyi kullanan Dışişleri Bakanlığı olurken; Fransa, Almanya, Hindistan ve Litvanya ilk beş içinde kendine yer bulma başarısı gösteren diğer ülkeler oldular.

Instagram’da Fransa, İsrail, ABD, İngiltere ve Vatikan ilk beş sırayı paylaşan ülke konumundalar.

Ayrıca, Flickr’ı Ekvator, Google+ ve Youtube’u Vatikan, Instagram, Vine ve Linkedin’i Fransa, Pinterest’i İsrail, Soundcloud, VK ve Storify’ı Rusya, Weibo’yu Kanada, Periscope’u Brezilya en etkili kullanan Dışişleri Bakanlıkları oldular.

dijital-diplomasi-reytingi-gidahatti

Dijital Diplomasi Atlası

Dijital Diplomasi Reyting Araştırması 2016, Dijital Diplomasi Piramidi yöntemine göre ülkelerin dışişleri bakanlıklarının dijital diplomasi performansını varlık, kişiselleştirme, güncellik, etkileşim, etki ve inovasyon başlıkları altında değerlendirdi. 210 bakanlığın ele alınan tüm dijital varlıkları araştırmanın web sitesinde Dijital Diplomasi Atlası başlığı altında listelendi.

Dijital Varlık Reytingi nasıl yapılıyor?

Dijital diplomasinin başarılı şekilde sürdürülebilirliği için 6 performans seviyesi belirlendi: Varlık, kişiselleştirme, güncellik, etkileşim, etki ve inovasyon. Her bir seviyeye ait 45 kategoride toplam 166 metrik ve nitel kriter kullanıldı. Her bir ülke dışişleri bakanlığının dijital varlıkları incelenirken 166 kritere ait puanlar tek tek hesaplandı. Ülkelerin aldıkları toplam puanlar sonuçta genel bir sıralamaya tabi tutuldu.

Toplamda 166 kriterde 210 bakanlığa ait 1098 dijital varlığın incelendiği çalışmada, 0 ile 100 arasında puanlandırılan dijital diplomasi performansları daha sonra AAA++ ile E—aralığındaki harf reyting sisteminde derecelendirildi.

Dijital Diplomasi Reytingi 2016

İlk sonuçları Uluslararası Dijital Diplomasi Konferansı’nda açıklanan 2016 Dijital Diplomasi Araştırması, büyük ilgi görüyor.

dijital-arastirmalar-dernegi-logo-gidahatti

Dijital Araştırmalar Derneği Başkanı ve Diplomacy.Live Direktörü Gökhan Yücel, “Araştırmamız çok gelişmiş bir yönteme ve içeriğe sahip. Ülkelerin dışişleri bakanlıklarının tam anlamıyla dijital bir tomografisini çektiği, her bir dijital varlığı, web sitelerini, mobil uygulamaları, sosyal medya hesaplarının performansını değerlendirdiği için çok sayıda bakanlıktan geri dönüş aldık. Bu konuda destek talepleri var ve görüşmelerimiz sürüyor. Bu da dijital diplomasinin nasıl gitgide daha fazla öneme sahip olduğunu gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Araştırmanın editörü Mustafa Özcan da, “Dijital Varlık Reytingi kavramı artık uluslararası çevrelerce kabul görmüş bir yöntem. Dijital varlıkların sahipliği ve doğru kullanımının devletlerin, kurumların, kişilerin algı, itibar ve güveni tesis etmek için yeni araçlar olduğuna inanıyoruz. Yöntemimiz üzerinde her gün çalışmaya ve iyileştirmeler yapmaya devam ediyoruz. Bir sonraki araştırmamız Türkiye’nin dijital varlıkları en etkili yönetilen ilk 100 şirketi üzerine olacak.” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.