Gıda Hattı

Dijital altyapılardan veri sızıntısı iddialarına yalanlama!

5 Ekim 2021, 00:01
Paylaş
Dijital altyapılardan veri sızıntısı iddialarına yalanlama!

Türkiye’nin e- Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM bilişim sistemleri gibi dijital altyapılarından veri sızıntısı iddiaları yalanlandı. Cumhurbaşkanlığı Dijitel Dönüşüm Ofisi, “Dijital altyapılarından veri sızıntısı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır” açıklaması yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, e-Devlet Kapısı resmi Twitter hesabından, dijital altyapılardan veri sızıntısına iddialarına ilişkin bir açıklama yapıldı. Yapılan paylaşımda, şu ifadeler kullanıldı:

“Bireysel hesaplara yönelik oltalama ve zararlı yazılım saldırıları”

“2-3 Ekim 2021 tarihlerinde Türkiye’nin e- Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM bilişim sistemleri gibi dijital altyapılarından veri sızıntısı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Yapılan detaylı teknik kontrollerde kurumlarımıza ait dijital altyapılar ile ilişkili herhangi bir veri sızıntısı kaydına rastlanmamıştır. Söz konusu iddialara temel teşkil eden verilerin siber saldırganlar tarafından çok az sayıda bireysel hesaba yönelik oltalama ve zararlı yazılım saldırıları sonucu elde edildiği anlaşılmıştır.

Siber güvenliğin ana öznesi bireye yönelik alınabilecek tedbirler, ulusal siber güvenliğimizin temelini oluşturmaktadır. Dijital mecraları kullanırken veri mahremiyeti ile parola ve cihaz güvenliği konularında bireyler tarafından alınacak önlemler, bu gibi olayların tekrar yaşanmaması konusunda en etkin koruma yöntemi olacaktır. Bireylere yönelik siber güvenlik farkındalığı çalışmaları konusunda tüm kurumlarımız iş birliği içinde faaliyet yürütmektedir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.