AramaArama
Gıda Hattı

Diageo da Türkiye’yi yönetim üssü seçti. Galip Yorgancıoğlu’nun yeni görevi ne?

22 Eylül 2016, 17:35
Paylaş
Diageo da Türkiye’yi yönetim üssü seçti. Galip Yorgancıoğlu’nun yeni görevi ne?

Dünyanın lider alkollü içecek firması Diageo bünyesinde faaliyet gösteren en başarılı bölgeler arasında gösterilen Mey / Diageo Türkiye’nin CEO’su Galip Yorgancıoğlu, bu görevinin yanı sıra Diageo Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinin de sorumluluğunu üstlendi.

Mey / Diageo Türkiye CEO’su Galip Yorgancıoğlu’na, alkollü içkilerde dünyanın önde gelen firmalarından Diageo’nun Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesi ülkeleri de bağlandı. Yorgancıoğlu, Türkiye’nin yanı sıra Diageo MENA Bölgesi’nden de sorumlu olacak.

galip-yorgancioglu-mey-diageo-gidahatti

Faaliyete geçtiği 2004 yılından bu yana Türkiye’nin yatırım, istihdam ve ihracat alanlarında lider alkollü içki firmalarından olan Mey / Diageo Türkiye, 2015 yılında 2,3 milyar TL’si ÖTV olmak üzere toplam 3,1 milyar TL vergi ile ülke ekonomisine katkı yaptı. 2015 vergilendirme dönemi Kurumlar Vergisi Türkiye Geneli ilk 100 sıralamasında 27. sırada yer alan Mey / Diageo Türkiye, bu başarısını ihracat şampiyonu olarak da taçlandırdı. 2014 yılında 37 milyon dolarlık ihracat rakamıyla ihracat birincisi olan Mey / Diageo Türkiye, 2015 yılında da 41 milyon dolar ile ihracat birinciliğini elden bırakmadı.

Türk Rakısı’nın bilinirliğini artırıyor

Rakı ihracatını 3 yıl içinde ikiye katlamayı hedefleyen Mey / Diageo Türkiye, şu anda 50’nin üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Mey / Diageo Türkiye, özellikle Yunan Adaları, Almanya ve İngiltere’de gerçekleştirdiği tanıtım çalışmalarıyla Türk Rakısı'nın bu ülkelerdeki bilinirliliğini her geçen yıl artırıyor. Şirket, Türkiye’de lider olan rakı markasını bir dünya markası yapmak ve global içki pazarında en değerli ilk 10 marka arasına sokabilmek hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Mey / Diageo, Türkiye’de bulunan 9 fabrikasıyla 1200’ün üzerinde kişiye doğrudan istihdam yaratmaya; çiftçiler, esnaf, dağıtım kanalları, yan sanayi, turizm ve hizmet sektörleri ile birlikte yaklaşık 200 binin üzerinde kişinin geçimlerini sağlamasına katkı yapmaya devam ediyor.

Galip Yorgancıoğlu’na yeni görev

Diageo bünyesinde faaliyet gösteren en başarılı bölgeler arasında gösterilen Mey / Diageo Türkiye’nin CEO’su Galip Yorgancıoğlu, bu görevinin yanı sıra Diageo’nun Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinin de sorumluluğunu üstlendi. Genişleyen sorumluluk alanı ile Mey / Diageo Türkiye, Türkiye’de lider rakı markasını küresel marka haline getirme hedefine bir adım daha yaklaşacak.

mey-galip-yorgancioglu-gidahatti

Galip Yorgancıoğlu kimdir?

Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversite öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yapan Galip Yorgancıoğlu, iş hayatına Philip Morris Türkiye Pazarlama bölümünde başladı. Diageo Güney Doğu Avrupa Pazarlama Direktörü, Coca-Cola Türkiye ve Avrasya Pazarlama Direktörü görevlerinde de bulunan Yorgancıoğlu, bir dönem Burger King’in Türkiye Genel Müdürlüğü görevini de yürüttü.

Mart 2004’te özelleştirilen Mey İçki’nin CEO’su olarak Nisan 2004’te göreve başlayan Yorgancıoğlu, 2011 yılında Mey İçki’nin dünyanın en büyük alkollü içecekler şirketi olan Diageo bünyesine katılmasından bu yana Mey / Diageo Türkiye CEO’su olarak görev yapıyor. Galip Yorgancıoğlu, evli ve bir kız çocuk babası.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.