AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

DHA oranı yüksek balık yağı: Faydaları bilimsel olarak kanıtlandı

DHA oranı yüksek balık yağı: Faydaları bilimsel olarak kanıtlandı
16 Temmuz 2021, 16:43

Balık yağının faydaları yıllardan beri biliniyor. Peki her balık yağı aynı mı? Bilimsel araştırmalar özellikle DHA oranı yüksek balık yağı üzerine yoğunlaşıyor.

Balık yağı ve içeriğindeki uzun zincirli, çoklu-doymamış omega-3 yağ asitleri 40 yıldan uzun süredir bilim camiasının dikkatini çekiyor. En sık bulunan ve üzerinde en fazla çalışma yapılan balık yağı, 18/12 oranında EPA (eikosapantenoik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik asit) içeren cins.

EPA ve DHA şimdiye kadar aynı bütünün parçaları olarak beraberce anılmış olsa da, son dönemde bu iki yağ asidinin farklı fizyolojik özellikleri ortaya koyuldu. Bileşenlerine ayrılarak konsantre hale getirilmiş balık yağı, ton, kalamar ve mikroalg yağları gibi DHA oranı EPA'ya göre daha yüksek olan yağlar pazarda giderek daha fazla yer buluyor. Yakın gelecekte bunlara genetik materyali değiştirilmiş yağlı tohum bitkilerinden elde edilen yağların da ekleneceği öngörülüyor.

DHA kalp, damar ve beyin fonksiyonları için faydalı

Critical Reviews in Food Science and Nutrition dergisinde yayınlanan bir derleme çalışması, yüksek oranda DHA içeren balık yağının sağlığa faydaları ile ilgili çalışmaların sonuçlarını özetliyor.

Kalp ve damar sistemi, beyin ve görme işlevi, enflamasyon ve bağışıklık işlevi ile büyüme/vücut kütle endeksi gibi değişkenlere odaklanan çalışmada; DHA'nın EPA'dan farklı, bazen de tamamlayıcı etkileri olduğunu gösterdi. Kalp, damar ve beyin fonksiyonları üzerindeki faydalı etkisi yanında, DHA'nın yaşla gelen bilişsel gerilemenin yavaşlamasında etkili olduğu ifade edildi.

DHA'nın depresyona bağlı bozukluklar üzerindeki olası etkileri henüz kesinlik kazanmadı. Bunun yanında bu yağ asidinin yaş ve cinsiyete bağlı olarak farklılaşan işlevleri olduğu da çalışmanın bulguları arasında yer aldı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.