AramaArama
Gıda Hattı

DGS tercihleri başladı mı? 2021 ÖSYM DGS kontenjan kılavuzu

1 Ağustos 2021, 17:37
Paylaş
DGS tercihleri başladı mı? 2021 ÖSYM DGS kontenjan kılavuzu
DGS tercihleri başladı mı? 2021 ÖSYM DGS kontenjan kılavuzu! 2021 Dikey Geçiş Sınavı'na katılan adayların ilgiyle takip ettiği DGS tercih süreci için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Peki DGS tercihleri başladı mı? İşte detaylar...

DGS tercihleri başladı mı? 2021 ÖSYM DGS kontenjan kılavuzu! 2021 Dikey Geçiş Sınavı'na katılan adayların ilgiyle takip ettiği DGS tercih süreci için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Peki DGS tercihleri başladı mı? İşte detaylar...

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, 2021 DGS taban puanları ve tavan puanlarını adaylarla paylaştı. 2021 DGS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte adayların tercih maratonu başlayacak. İşte 2021 DGS taban puanları ve kontenjanları

DGS Sonuçları ne zaman açıklanacak?

DGS 2021 sonuçları sadece 2021-2022 eğitim-öğretim yılı için yapılacak yerleştirmede geçerli olacaktır. DGS sınav sonuçları 13.08.2021'te açıklanacak.

DGS Tercihleri ne zaman başlayacak?

Adaylar DGS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercihlerini yapabilecek. DGS 2021 tercihlerinin ne zaman yapılacağı henüz açıklanmadı. ÖSYM tarafından tercih tarihi duyurusu gelir gelmez haberimizin içerisine eklenecektir.

2021 DGS Taban puanları ve tavan puanları belli oldu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tercih yapacak adaylar tarafından merak edilen taban puanları ve tavan puanları açıkladı.

2021 DGS TABAN PUANLARI VE TAVAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

2021 DGS Kontenjanları açıklandı

Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır. Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir.

Adaylar, tercih etmek istedikleri Tablo-1’de yer alan lisans programlarının koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemelidir. Koşulları uygun olmayan programlar tercih edilmemelidir. Koşulları kendisine uymadığı hâlde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir.

Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur. 21 Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır. Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, Tablo-1’den en çok 30 tercih yapabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir.

2021 DİKEY GEÇİŞ YAPILACAK LİSANS PROGRAMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

2021 ÖNLİSANS MEZUNİYETLERİNE GÖRE TERCİH YAPILACAK LİSANS PROGRAMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.