Gıda Hattı

DGD ödemeleri alacak çiftçiler bankalar önünde uzun kuyruklar oluşturdu

27 Ağustos 2006, 17:06
Paylaş

Tarımda en önemli destek kalemi olan doğrudan gelir desteğinde (DGD) 2005 yılına ilişkin ödemeler yapılmaya başladı. 2.7 milyon çiftçiyi ilgilendiren DGD ödemelerini alabilmek için bankaya gelen çiftçiler uzun kuyruklar oluşturdu.
Emekli maaşı, fatura yatırma gibi onlarca kuyruk gören bankalar bu kez de çiftçilerin oluşturduğu DGD kuyruğunu gördü. 2005 yılına ilişkin ödemelerin Ziraat Bankası aracılığıyla yapılması sebebiyle çiftçiler sabah 05.00'dan itibaren kuyruğa girmeye başladı. Toplam 1 milyar 643 milyon YTL para alacak çiftçiler bankalarda yeterli vezne olmaması sesebiyle mağdur olduklarını ve uzun süre kuyrukta beklediklerini ifade etti. Adana'da ödemelerin en fazla yapıldığı yer ise Yüreğir Şubesi ...

 Tarımda en önemli destek kalemi olan doğrudan gelir desteğinde (DGD) 2005 yılına ilişkin ödemeler yapılmaya başladı. 2.7 milyon çiftçiyi ilgilendiren DGD ödemelerini alabilmek için bankaya gelen çiftçiler uzun kuyruklar oluşturdu.
Emekli maaşı, fatura yatırma gibi onlarca kuyruk gören bankalar bu kez de çiftçilerin oluşturduğu DGD kuyruğunu gördü. 2005 yılına ilişkin ödemelerin Ziraat Bankası aracılığıyla yapılması sebebiyle çiftçiler sabah 05.00'dan itibaren kuyruğa girmeye başladı. Toplam 1 milyar 643 milyon YTL para alacak çiftçiler bankalarda yeterli vezne olmaması sesebiyle mağdur olduklarını ve uzun süre kuyrukta beklediklerini ifade etti. Adana'da ödemelerin en fazla yapıldığı yer ise Yüreğir Şubesi oldu. Yüreğir ve köylerinden ödemeleri almak için bankaya gelen vatandaşlar sıcak havada bir yandan kuyrukta bekledi bir yandan hararetlerini aşlama içerek giderdi. 76 yaşındaki Kore Gazisi Mahmut Keskin, sabahın erken saatlerinden itibaren kuyruğa girdiğini belirterek daha çok veznenin hizmet vermesi gerektiğini söyledi.
Çiftçilere, yıl içerisinde işledikleri, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak, en fazla 500 dekara kadar (500 dahil) DGD ödemesi yapılıyor. ÇKS'de kayıtlı olan çiftçilere, tarımsal faaliyette bulunduğu arazileri üzerinden dekar başına 10 YTL temel DGD, toprak analizi yaptırmaları halinde dekar başına 1 YTL, organik tarım yapmaları halinde de dekar başına 3 YTL ilave DGD ödemesi yapılacak. Adana genelinde 2005 yılı ödemelerinden 49 bin 369 çiftçi faydalanıyor. İlçelerdeki çiftçiler bulundukları yerdeki banka şubesinden ödemesini alabiliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.