Gıda Hattı

"Devrim Niteliğinde Bir Dönüşüm"

18 Ekim 2007, 17:37
Paylaş

Medeni Kanun’un mirasla ilgili hükümlerinde yapılacak köklü bir değişiklikle, tarımsal arazilerin ailenin sadece en büyük erkek evladına miras kalmasını sağlayacak düzenleme büyük destek görüyor. Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, değişikliği, “Devrim niteliğinde bir dönüşüm” olarak nitelerken, tarımın en büyük sorunu olan arazi parçalanmasının bu yolla önüne geçilebileceğini söyledi.

Miras yoluyla tarımsal arazilerin parçalanması nedeniyle Türkiye’deki arazi büyüklüğünün ortalama 55 dekara indiğine işaret eden Yetkin, “Bu dünyanın hiçbir yerinde yok. Mirasta yapılacak değişiklikle sorun tamamen çözülür mü çözülmez mi o ayrı. Ama çaba son derece önemli, desteklenmesi gereken bir düzenleme. Biz bu çalışmanın sonuna kadar destekçisiyiz. Bir an önce çıkarılıp uygulanması için üzerimize düşeni yaparız. Çünkü sözü edilen konu, üretimin ilk ayağının düzeltilmesi anlamına geliyor. Bunu yapmayınca daha başlarken iş çıkmaza giriyor. Yeni düzenlemeyle çiftçimiz, kârlı bir işletme alanına sahip olarak, başlangıçta adımını tarlaya olumlu atacak” diye konuştu.

Yeni sistemin uygulanması sırasında bir takım zorlukların yaşanacağını da belirten Yetkin, özellikle kardeşler arasında çıkabilecek tartışmalara dikkat çekti. Yetkin, bu tartışmaları önlemek için aile içi uzlaşmanın yasa maddesine konulabileceğini ifade ederek, “Sistem ilk etapta bir nevi gönüllülük esasına dayanmalı. Aile içi uzlaşmayla toprağın kimde kalacağına karar verilebilir. Kardeşler bunu kendi aralarında çözemezlerse işte o zaman büyük ağabey formülü devreye sokulabilir. Böylece ciddi bir problem aşılır” önerisini getirdi. Başkan Yetkin, yeni sistemin topraksız kalan diğer kardeşleri köyden kente göçe zorlayacağının dikkate alınması gerektiğini de söyledi.

Bunun için yasaya önleyici mekanizmalar kurulması gerektiğini belirten Yetkin, “Kırsal kesimin boşalmasına göçün hızlanmasına mutlaka çözüm bulunmalı. Yan projelerle kente göçü engelleyici bir çalışmaya da ihtiyaç var. Yasada öyle bir yaklaşım da olmalı” dedi. Yetkin, sistemin çalışması için devletin her türlü maddi desteği sonuna kadar vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.