AramaArama
Gıda Hattı

“Devlet dışı aktörler, devletin yokluğunda onun yerine geçiyor”

13 Nisan 2016, 14:58
Paylaş
“Devlet dışı aktörler, devletin yokluğunda onun yerine geçiyor”

Devlet dışı aktörlerin, devletlerin olmadığı durumlarda kendilerini bir anda devlet pozisyonunda bulduğunun altını çizen Filistin Demokrasi ve Toplumsal Kalkınma Merkezi Başkanı Walid Salem, “Filistin’de de devletin olmadığı dönemlerde, ki bunları 1919 ve 1994 arası dönem olarak belirtebiliriz, başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere devlet dışı aktörler devlet gibi davranmak zorunda kalmışlar ve Filistin davasını yürütmüşlerdir.” dedi.

Bu yıl beşinci kez düzenlenen “Uluslararası Çatışma, Terör ve Toplum Konferansı” Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Türkiye ve yurtdışından 13 farklı üniversitede eğitim veren, alanında uzman 32 akademisyenin katılımı ile gerçekleşen ve bu yıl ana başlığı “Çatışma Süreçlerinde Devlet Dışı Aktörler: Komplolar, Mitler ve Pratikler” olarak belirlenen konferansta, bu kavramların incelenmesi neticesinde şekillenen stratejilerin ve farklı uygulama örneklerinin analiz edildi.

Walid-Salem-gidahatti

“Filistin davasını artık Filistin Yönetimi yürütüyor”

Konferansa ana konuşmacı olarak katılan Walid Salem, İsrail ve Filistin arasındaki sorunlara değinerek bu sorunun ortaya çıkmasında ve günümüzde geldiği noktada devlet dışı aktörlerin ne tür bir rol oynadığından bahsetti. Devlet dışı aktörlerin, devletlerin olmadığı durumlarda kendilerini bir anda devlet pozisyonunda bulduğunun altını çizen Salem, “Filistin’de de devletin olmadığı dönemlerde, ki bunları 1919 ve 1994 arası dönem olarak belirtebiliriz, başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere devlet dışı aktörler devlet gibi davranmak zorunda kalmışlar ve Filistin davasını yürütmüşlerdir. Örneğin 1994’te Filistin Yönetimi kurulduğunda bu kuruluşlar bu özelliklerini kaybettiler. Filistin davasını artık Filistin Yönetimi yürütmeye başladı” dedi.

Uluslararasi-catisma-teror-konfeansi-gidahatti

Devlet dışı aktörler ve terör

Konferansta ayrıca üç ana oturuma da yer verildi. “Çatışmalarda Devlet-Dışı Aktörler: Teorik Perspektifler” başlığı altında gerçekleştirilen ilk oturuma Ortadoğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Tür moderatörlük yaptı. İlk oturumda Arel Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Aşkın İnci Sökmen, Suriye’deki iç savaşı ve iç savaşı domine eden farklı silahlı grupları ele aldı. Aynı oturumda konuşmacı olan Westfield State Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Liam Harte, terörün alt dinamikleri ve yayılımı konusunu ele aldı. Oturumun bir diğer konuşmacısı olan Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Banu Baybars Hawks ise, İslami silahlı grupların yükselişi, tarihi ve günümüzdeki durumu konularını anlattı. Oturumun son konuşmacısı Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Efe Sevin, Uluslararası politikadaki aktörlere ve konunun iletişim boyutuna dikkat çekti.Uluslararasi-catisma-teror-ve-toplum-konfeansi-gidahatti


GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.