Gıda Hattı

Dev araştırma, açık havada zaman geçirmenin faydalarını ortaya çıkardı!

3 Ekim 2021, 12:00
Paylaş
Dev araştırma, açık havada zaman geçirmenin faydalarını ortaya çıkardı!

Yeni yapılan bir araştırma, açık havada zaman geçirmek ile daha iyi ruh hali, daha iyi uyku ve hayat boyu depresyon riskinin düşmesi arasında bir bağlantı olduğunu belirledi.

Araştırmadan elde edilen veriler Journal of Affective Disorders dergisinde yayınlandı.

Daha önce yapay ışığın uykuyu nasıl etkilediği ve sirkadiyen ritm üzerinde deneysel araştırmalar yapan, Avustralya’daki Monash Üniversitesi’nde psikolog ve uyku araştırmacısı olarak çalışan Sean Cain, “Gündüz parlak ışıkta zaman geçirmek, gece vakti ışıktan kaçınmak kadar önemli” dedi.

Yeni yapılan gözlemsel araştırmada, Cain ve arkadaşları açık havada ışığa maruz kalmanın uyku ve ruh hali üzerindeki etkisini inceledi. Araştırmacılar bunun için UK Biobank çalışmasını kullandı.

400.000 kişiye ait verilerin yer aldığı, İngiltere’de yapılan UK Biobank araştırması, egzersiz, uyku alışkanlıkları, tıbbi teşhisler ve sağlık üzerindeki etkileri gibi birçok veriyi kapsıyor.

İnsanlara yaz ve kış aylarında açık havada ne kadar zaman geçirdikleri, ruh halleri, kullandıkları ilaçlara ilişkin birçok soru soruldu.

Gündüz dışarda zaman geçirmek, ruh haline yarıyor!

Yapılan analiz, gün doğumu ve batımı arasında daya fazla gün ışığı almanın, iyi ruh hali ve daha iyi uyumakla, aynı zamanda daha düşük depresyon riski ve daha az depresyon ilacı almakla ilişkili olduğunu ortaya koydu.

Doğal ışığa maruz kalınan fazladan her dakika, yaşam boyu depresyon riskinin düşmesi, daha az antidepresan kullanımı ve daha fazla mutlulukla ilişkilendirildi. Aynı zamanda daha fazla açık havada zaman geçirerek ruh halinin ve uykusunun iyi olduğunu söyleyenlerin, bu alışkanlığını sürdürme eğiliminde olduğu görüldü.

Ekip, makalelerinde, “İnsanlar doğal ortamlarında gece ve gündüzün ayrımını yapabilir. Ancak modern yaşam alanlarımız, bu ayrımı bulanık hale getirdi” ifadelerini kullandı.

Önceki araştırmalarda açık havada ve doğada zaman geçirmenin birçok sağlık faydası sağladığı gösterilmişti. Bunun en olası sebebi, doğal ışığın vücudun sirkadiyen ritmi için en önemli çevresel işaret olması.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.