AramaArama
Gıda Hattı

Destek Market ile Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’na girdi

18 Mart 2016, 11:02
Paylaş
Destek Market ile Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’na girdi

Gıda bankacılığı yönteminden yola çıkarak ihtiyaç sahiplerinin temel ihtiyaçlarını temin eden Destek Market’i açan, markete gelenlere aynı zamanda iş imkânı yaratan Temel İhtiyaç Derneği (TİDER), Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’na dahil oldu.

sabanci-vakfi-fark-yaratanlar-logo-gidahattiSabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara çözüm üreten “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı Fark Yaratanlar programı, yedinci sezonuyla devam ediyor. Fark yaratan çalışmaların kısa videolarının hazırlanarak internet ortamında paylaşılmasına dayanan “Fark Yaratanlar” programı, çalışmaların izleyenlere ilham vermesini, bu sayede toplumsal gelişmeye aktif katılımı artırmayı amaçlıyor.

Yedinci sezonun 11’inci Fark Yaratan’ı, gıda bankacılığı yönteminden yola çıkarak ihtiyaç sahiplerinin temel ihtiyaçlarını temin eden Destek Market’i açan, markete gelenlere aynı zamanda iş imkânı yaratan Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) oldu.

destek-market-acilis-gidahattiBir gıda perakendesi firmasında yöneticilik yapmış olan Serhan Süzer, gıdadan kazandıklarının karşılığını verebilmek için bir sosyal sorumluluk projesi hayalinden yol çıktı. Yolu Global Food Banking Network’ün Chicago’daki merkezinin başkanıyla çakışınca gıda bankacılığı modelini öğrenen Süzer, gıdaların bir yere toplanması ve daha sonra ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına dayanan modeli Türkiye’de uygulamaya karar verdi.

2010 yılında temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan insanlar için Temel İhtiyaç Derneği’ni (TİDER) kuran Serhan Süzer, dernek çatısı altında yapılan işlerin sivil toplumda örnek teşkil etmesi için 2014 yılında ‘Destek Market’i hayata geçirdi. Dernek, İstanbul Maltepe Kaymakamlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile birlikte çalışarak ihtiyaç sahibi olanların listesine ulaşıyor. Kaymakamlık vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine limitler tanımlayarak SMS yoluyla irtibat kuruluyor. İhtiyaç sahipleri Destek Market’e geldiğinde SMS ile TC kimlik numarası eşleştiriliyor ve marketten kendisine tanınan limit doğrultusunda alışveriş yapabiliyor.

Destek Market'ten 2 bine yakın aile faydalandı

destek-market-gidahattiHalen ayda ortalama 350 ailenin ihtiyaçlarını karşılayabildiği Destek Market’ten 1 yıl içinde 2 bine yakın aile faydalandı.

Temel İhtiyaç Derneği’nin bu projesinin diğer ayağı da sektörel derneklerle iş birliği içinde yürüttüğü ‘Destek İnsan Kaynakları’. Dernek, bu projeyle ihtiyaç sahiplerine düzenli bir iş bulmayı amaçlıyor. Destek Market’e gelen kişiler önce kaydediliyor, sonra adaylarla mülakatlar yapılıyor ve uygun yerleştirmeler belirleniyor. Sonrasında çağrı merkezi, turizm, perakende gibi sektörlerde, dernekler üyeleri vasıtasıyla şirketlerin eğitim programlarına katılarak iş hayatına hazırlanıyor. Dernek bugüne kadar 20 kişiye istihdam sağladı.

Yırca Köyü kadınlarına 200 bin TL gelir sağladı

TİDER ayrıca Soma’daki maden faciasından sonra Yırca Köyü’ndeki kadınlara yeni bir iş sahası açmak için Yırcalı kadınlara sabun üretimi konusunda eğitimler verdi ve üretime geçmelerine destek olmak amacıyla kaynak yarattı. Proje kapsamında 1 senede 42 bin adet sabun satışı yapan kadınlar toplamda 200 bin TL gelir elde etti.

Serhan Süzer önderliğinde temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan insanlara yardım eden, hem de onlara istihdam sağlayarak sivil toplum alanına farklı bir model getiren Temel İhtiyaç Derneği’nin hikâyesi, 18 Mart 2016 tarihinden itibaren, www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’da yayına girdi.

Fark Yaratanlar Programı

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişme için hayata geçirdiği Fark Yaratanlar Programı 2009 yılında başladı. Altı sezon boyunca halkın aday gösterdiği 1.500’den fazla kişi programa başvurdu. Danışma Kurulu’nun seçtiği 130 "Fark Yaratan" kişinin ilham veren hikayelerinin videoları çekildi, internette ve sosyal medyada yayınlandı. Fark Yaratan videoları, Türkiye ve yurtdışında 3,5 milyondan fazla izlenme rakamına ulaştı.

Fark Yaratanların videolarını izlemek ve paylaşmak için:

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.