AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Depresyondan kurtulmak için gıda desteği

Depresyondan kurtulmak için gıda desteği
18 Kasım 2018, 11:28

Uzmanlar omega 3 yağ asidi eksikliğinin depresyona neden olabileceğini, takviye edildiğinde ise bu rahatsızlığı önleyebileceğini veya tedavi edebileceğini ifade etti.

Onlarca yıldır elde edilen bulguları gözden geçiren bir derleme çalışması, uzun zincirli omega 3 yağ asitleri yönünden eksik beslenmenin depresyon nedeni olabileceğini ortaya koydu. Diğer yandan, takviyeler yoluyla bu yağ asitlerinin alımının hastalığı engelleyebileceği ya da tedavi edebileceği de ifade edildi.

Hafif ya da ağır şiddette olsun, depresyon dünyada ciddi bir kesimi etkileyen önemli bir rahatsızlık. Bundan en fazla etkilenen kesim ise ergenlik çağındaki kişiler. Bu rahatsızlığın kalp hastalıkları veya intihar nedeniyle erken ölümlerin önemli sebeplerinden biri olduğu ifade ediliyor.

İlaç tedavisi belirtileri gideremiyor

Ağır depresyon hastalığı çoğunlukla ilaç tedavisi ile kontrol altında tutulmaya çalışırken, hastaların %30-40 arası belirtileri göstermeye devam ediyor. Diğer yandan, tedavide kullanılan ilaçların da hastalarda mani haline neden olması ve hatta intihar vakalarına yol açması olası. Bu nedenle daha iyi tedavi yolları üzerinde araştırmalar sürüyor.

Cincinati Üniversitesi araştırmacılarının Journal of Nutrition & Intermediary Metabolism dergisinde yayınlanan makalesi depresyon tedavisine beslenme açısından yaklaşıyor. Araştırmaya göre ağır hastaların kanında omega 3 yağ asitleri olan EPA ve DHA miktarı düşük çıkıyor. Bu yağ asitleri temel olarak balık veya balık yağı tüketimi ile vücuda alınıyor.

omega 3Omega 3 depresyon belirtilerini azaltıyor

Uzun zincirli omega 3 yağ asitlerinin düşüklüğü, kalp hastalıkları ve intihar oranında artışla ilişkilendiriliyor. Diğer yandan, bu yağ asitlerinin antidepresan etkisi olduğu görülüyor. Düzenli olarak balık ya da balık yağına erişimi olmayan kişilerde gıda takviyeleri, tedavide kullanılan ilaçlara destek olabiliyor.

Son olarak, bu yağ asitlerinin eksikliğinin vücutta yangı olarak da bilinen enfalamasyona neden olduğu, bunun da depresyona bağlı belirtileri artırdığı düşünülüyor. Bu nedenle araştırmacılar, uzun zincirli omega 3 yağ asitleri düzeyinin ağır depresyon hastalarında düzenlenebilir bir risk faktörü olduğunu, gelecekte bu hastalarda kan düzeylerinin kontrol edilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.