Gıda Hattı

Depresyon için akıllı çözüm: Beyin cep telefonuyla kontrol edilebilecek

18 Ağustos 2019, 13:30
Paylaş
Depresyon için akıllı çözüm: Beyin cep telefonuyla kontrol edilebilecek

Washington Üniversitesi'nden araştırmacılar, beyne yerleştirilen bir implant ve bir akıllı telefon yazılımı ile sinir ağlarını kontrol etmeyi başardı. Bu cihaz sayesinde Parkinson, Alzheimer gibi hastalıklar, bağımlılıklar, depresyon ve ağrının nedenleri açığa çıkarılabilecek.

Koreli ve Amerikalı bilim insanlarının Nature Biochemical Engineering dergisinde yayınladığı araştırmanın, beyinle ilgili birçok rahatsızlığın altında yatan nedenin bulunmasına yardımcı olacağına inanılıyor. Lego benzeri, sökülüp takılabilir ilaç kartuşları ve düşük enerjili güçlü bluetooth bağlantı, bazı nöronları ilaç ve ışık yoluyla uzun süre uyarabiliyor. Kablosuz bu cihaz, daha önce hiç yapılamamış kronik kimyasal ve optik sinir modülasyonuna olanak sağlıyor.

Bu teknoloji, sinirbilimciler tarafından kullanılan, ilaç ve ışık vermek için metal tüpler ve optik kablolar kullanılan alışılagelmiş metotların ötesine geçiyor. Kaba ekipmanlara bağlı hastanın hareketini kısıtlayan bu eski yöntemler, aynı zamanda yumuşak beyin dokusunda zedelenmelere de neden olabiliyor, bu nedenle de uzun süre kullanılamıyor.

depresyon

Depresyon hastaları için protez

Araştırmacılar, kronik ilaç tedavisinin kablosuz olarak sağlanabilmesi için ilaçların tükenmesi ve buharlaşması gibi durumlara çözüm aradılar. Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü ile Washington Üniversitesi, değiştirilebilen ilaç kartuşlarına sahip bir cihaz geliştirdiler. Bu cihaz sayesinde sinir ağları, ilacın tükenmesi sorunu yaşanmadan aylarca incelenebiliyor.

Araştırmacılar farelerde kullanılmak üzere, insan saçı kalınlığında, mikro kanallar ve tuz tanelerinden küçük ledler içeren yumuşak bir sondaya sahip bir beyin implantı geliştirdi. İlaç kartuşlarının bu implant ile kullanılması sonucu deneklere sınırsız sürede ilaç ve ışık verilebildi. Akıllı telefonlara kurulabilen basit bir arayüz ile kontrol edilebilen implant sayesinde araştırmacılar her türlü ilaç ve ışık kombinasyonunu uygulayabilir hale geldi. İmplantın bir avantajı da deneğin laboratuvarda bulunmasına gerek kalmaması.

Araştırmacılar yeni geliştirilen cihazın; sinir ağlarının davranışlar üzerindeki etkilerini tespit etmeye yaradığını, ayrıca cihaz sayesinde karmaşık farmasötik çalışmalar da sürdürebildiklerini söyledi. Bu cihazın kullanımının yaygınlaşması ile ağrı, bağımlılık, duygusal bozukluklar gibi beyin kökenli sıkıntılara yönelik yeni ilaçlar bulunabileceği ifade ediliyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.